Švédsko je severoevropská velmoc. Je ze všech severských států největší, má nejvíce obyvatel, jsou zde světoznámé průmyslové firmy. Je zde nejvíce kulturních památek a švédská příroda je velmi působivá. Švédská krajina, zejména hluboké lesy, učarovala už Karlu Čapkovi a okouzluje turisty i dnes. Cestovat do Švédska, především na sever a mimo velká města, znamená opustit shon a stres.

Švédsko: Zajímavosti

Švédsko je velká a rozmanitá země. Rozprostírá se od otevřených plání Laponska přes majestátní hory a zalesněnou vrchovinu s mnoha kouzelnými jezery ve středním Švédsku až po písčité i skalnaté jižní pobřeží. Jedno ale zůstává všem regionům společné – otevřenost a nefalšovaná srdečnost místních lidí.

 •  Branou do jižního Švédska je kosmopolitní přístav Malmö s námořnickým muzeem se zpřístupněnou ponorkou a živoucím centrem města s atraktivními tržišti.
 • Kulturním centrem oblasti je univerzitní město Lund s katedrálou pocházející již z 11. století. Lundská katedrála se nachází přímo v srdci univerzitního komplexu, který patří k nejpříjemnějším v Evropě.
 • Göteborg je po Stockholmu druhým nejvýznamnějším městem Švédska. Přímo v přístavu najdete rozlehlý rybí trh, kde vám oběd připraví přímo před očima. V celé oblasti je možno najít množství historických památek jako například hrad Bosjökloster z 12. století, středověké město Helsinborg, nebo Kristianstad s vikingským skanzenem.

Švédská gastronomie

Region je považován za zajímavý také z hlediska gastronomického, takže neopomeňte ochutnat například hyttsill, což je sleď s bramborem, chlebem a brusinkami, který se zapíjí pivem. Světově proslulý švédský stůl se zde označuje termínem smorgarsbord.

Něco pro cyklisty a vodomily

Pozornost si zaslouží dvě velká jezera rozkládající se mezi Göteborgem a Stockholmem – Vänern a Vättern. Nacházejí se v zalesněné vrchovině, kterou křižují desítky kilometrů pískových cest vedoucích nekonečnými lesy kolem vodních ploch, říček a potoků. Ten kraj nadchne vyznavače cykloturistiky i pěší turistiky.

Jezerem Vättern prochází známá lodní cesta napříč Švédskem – z Göteborgu do Stockholmu. Kanál spojující západní pobřeží Švédska s východním se nazývá Göta Canal a jedná se o dílo skutečně pozoruhodné. Část této cesty zvaná Västgöta Canal spojuje jezero Vättern s největším švédským jezerem Vänern. Do něho ústí v městečku Sjötorp. Tento úsek je dlouhý 65,5 kilometru a byl dokončen již v roce 1822. Kromě hlavního kanálu s jedenadvaceti jezy a zdymadly, je tam ještě dalších 37,5 kilometru vedlejších kanálů.

Lidové tradice

Lidové tradice stále žijí v městečku Gränna. Můžete tam absolvovat vyhlídkovou projížďku kočárem taženém koňmi. Místní specialitou, kterou skutečně jinde nenajdete, jsou polkagris, červeno-bílé sladké tyčinky. Trajektem se odtud můžete vypravit na ostrov Visningsö.

Golf a rybaření

Pokud hrajete rádi golf, i pak jste na správném místě. Švédové jsou vášniví golfisté a jenom v  jižním Švédsku je okolo padesáti golfových areálů.

Na své si přijdou i rybáři. Oblast je bohatá zejména na okouny, štiky, pstruhy, lipany. Úlovky mořského pstruha a lososa na řece Mörrum (Královské rybářství lososů) bývají rekordní. Lovit lze také na pobřeží nebo na jezerech.

 • Jezero Ăsnen  příjemně překvapí cenovou dostupností rybářských povolenek.
 • Rybářský revír Hökensăs, který zahrnuje kromě jezera Vättern i osmnáct jezer v držení společnosti Hökensăs Sportfiske, patří k nejvíce zarybňovaným revírům v zemi.
 • Rybáři si na své přijdou i v překrásném prostředí řeky Tidan.
 • Hledáte-li změnu od sladkovodního rybaření, pak si můžete zajet na rybářský ráj – ostrov Öland.

Nedodržovat zákony se hrubě nevyplácí

Turista, který navštíví Švédsko, má za povinnost respektovat švédské zákony a další předpisy. Švédsko je zemí poměrně bezpečnou, ve které neexistují žádná zvláštní opatření nebo omezení. I zde se však vyskytují případy vloupání a vykrádání osobních automobilů a autobusů na volných prostranstvích nebo i parkovištích, a to zejména v nočních nebo brzkých ranních hodinách.

 • V centrech větších měst může dojít ke kapesním krádežím. Proto je lépe přenocovat v četných kempech či hotelech.
 • Doporučuje se parkovat na vyznačených místech a zaplatit stanovený poplatek. Pokuty za špatné parkování se udělují i cizincům.
 • Ve Švédsku platí zákaz kouření v pohostinských zařízeních (nikoliv venku na „zahrádkách“).
 •  Za nelegální dovoz narkotik může dosáhnout trest odnětí svobody až 10 let.
 • Ve Švédsku není dovoleno požívat alkohol na veřejných prostranstvích. Za alkohol je považováno i pivo od 3,5% výše.
 • Alkohol se prodává výhradně ve státním monopolním podniku Systembolaget, jehož obchody mají omezenu prodejní dobu (zejména o víkendech a státních svátcích).
 • Pivo do 3,5% je v prodeji i v běžných obchodech.
 • Ve Švédsku je trestné přijímat sexuální služby nabízené za úplatu (tzv. kriminalizace „zákazníků“ prostituce). Za poskytování sexuálních služeb hrozí správní vyhoštění.

Zdroj: S využitím oficiálních informací MZV ČR

Ilustrační foto: pixabay.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.