„Siniristilippu, vlajka s modrým křížem.“ Tak je ve Finsku zván nejdůležitější ze státních symbolů, ale tak také vyhlíží finská státní vlajka. Modrý skandinávský (apoštolský) kříž je položen na bílém poli. Modrá značí finská jezera, bílá znamená sníh. Poklidná  „země tisíců jezer“ s oblastmi kde leží „věčný led a sníh“ nemohla zvolit symboliku příhodnější.

Symboly nutně nemusejí být prastaré

Státní vlajka Finska nemá dlouhou historii. V současné podobě vznikla až počátkem 20. století, a tak tvůrci již sofistikovaně a zcela záměrně použili k její podobě motiv skandinávského kříže. Jako symboliku sounáležitosti. Cesta k její konečně nebyla jednoduchá. Odrážela neklidnou historii Finska v 19. století a na přelomu s věkem dvacátým.

Finská vlajka

Vlajka Finska

Národní vlajka Finska má podobu temně modrého apoštolského-skandinávského kříže položeného přes bílý list. Modrá barva symbolizuje finská jezera, bílá barva sníh.

  • Státní finská vlajka má navíc ve středu kříže umístěn státní znak.
  • Námořní vlajka má vzhled odvozený od státní vlajky, obdélníkový list je však zakončen třemi plameny. Námořní vlajka má poměr stran 11:19.
  • Od té je odvozena prezidentská vlajka.

Tvar znaků na těchto služebních vlajkách byl původně francouzský, ale v roce 1978  byl změněn na čtvercový a současně s tím byl zvolen tmavší odstín modré.

„Skandinávský kříž“

Apoštolský, filipský a ponejvíc skandinávský kříž. Jedná se latinský kříž položený na bok. Podle legendy byl svatý Filip-apoštol ukřižován v této pozici kříže. Filipský kříž se vyskytuje na 39 vlajkách států a zemí celého světa, tedy nejen na skandinávských. Poprvé byl použit na vlajce Dánska.

  • Kříž na dánské vlajce postupně převzaly všechny severské státy od Islandu až po Finsko.

Věřme, nevěřme…

Až do poloviny 19. století bylo Finsko pod nadvládou Švédů a používali švédskou vlajku. Poté území Finska zabralo ruské samoděržaví.

Říká se, že car Alexandr II. Nikolajevič v roce 1861 založil v Helsinkách jachtařský klub Nyland Yacht Club, rozhodl že se jeho plavidla musí plavit pod bílou vlajkou s modrým křížem.

  • Ale to je jen jedna z teorií bílo modré tradice se skandinávským křížem. Zda je tato notoricky opakovaná příhoda pravdivá, není příliš k uvěření. Že by se nově vznikající státní útvar řídil rozmarem „nemilého“ okupanta?

Foto: Vlajka Finska (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.