Starobylý Trondheim leží ve středním Norsku. Všeobecně je vnímám jako město univerzitní: k asi 184 tisícům obyvatel Trondheimu je nutno připočítat víc než 25 tisíc studentů. Nejstarší kulturní a historické dědictví se nachází ve středu města. Hranice Norska přesahuje známost katedrály Nidaros, která je druhým největším kostelem severní Evropy. Trondheimem protéká meandrující řeka Nidelva, která činí město půvabným a lákajícím k prohlídkám.

Obchodní město „na konci světa“

Trondheim byl založe koncem prvního tisíciletí, tedy na sklonku éry Vikingů. Město se stalo střediskem náboženství a velmi důležitým centrem severoatlantického obchodu. 

Po staletí byl Trondheim nejsevernějším obchodním městem v Evropě, což mu dalo zvláštní postavení „na konci světa“. Obyvatelé rádi nazývají své město historickým, náboženským a technologickým hlavním městem Norska.

Norsko, Trondheim

Polární den a noc

Nejkrásnější pohled na město je od řeky Nidelvy. Velmi krásné jsou západy slunce. Oblohu činí zajímavou poloha města na severu, projevuje se zde polární den a polární noc.

Prohlídka města

Nidarosdomen: Největší kostel severní Evropy a jediná hlavní gotická katedrála v Norsku a pýcha města, ale také národní norská katedrála. Je atributem Trondheimu. Byla postavena na domnělých zbytcích hrobu svatého Olava, a stal se významným poutním místem v severní Evropě. V sousedství se nachází arcibiskupský palác, v němž je umístěno archeologické muzeum s historickou mincovnou.

Dřevěné domy v centru města a okolí. Stiftsgaarden, královská místní rezidence a letní hotele Singsaker jsou největší z nich. Za malebnější jsou považovány  malé dřevěné domy v částech města Bakklandet , Hospitalsløkkan Ila a Ilsvikøra.

Starobylý pevnostní ostrov Munkholmen, přístupný lodí: Dřevěné přístavní budovy podél Kjøpmannsgata, Fjordgata a Sandgata. Nejlepší pohled je ze staroměstského mostu přes řeku Nidelvu, který vede od katedrály k Bakklandetu.

Další zajímavosti Trondheimu

 • Televizní věž s rotační horní restaurací.
 • Muzeum hudebních nástrojů u Ringve.
 • Botanické zahrady v Trondheimu.
 • Malá komunita squatterů v oblasti Reina (zvaná Svartlamonem ). V současné době je ekologickým experimentem – a řádnou částí města. Turistů je přístupná, ale nejsou tam skoro žádné obchody nebo příležitosti k občerstvení.
 • DORA 1, německá ponorková základna pro 13. flotilu v době německé okupace Norska v letech 1940 – 1945. V současné době slouží jako archiv pro mnohé důležité, i státní, instituce..
 • Trøndelag folkemuseum ve Sverresborgu je ukázkou původní architektury. Leží ve velmi krásném parku s výhledem na město a skutečně stojí za návštěvu. V neděli jsou zde pořádány akce pro děti.
 • Vitensentret (Muzeum vědy v Trondheimu): Středisko pro popularizaci vědy nabízí množství modernícj interaktivních exponátů. Zajímavé pro rodiny s odrůstajícími dětmi a mládeží a pro technicky založené jediněce.
 • Rustkammeret (zbrojnice) Erkebispegården:  Armádní muzeum  v blízkosti  katedrály Nidaros.  Mimo jiné sbírka zbraní a uniforem počínaje středověkem až po současnost.  Stálá expozice o německé okupaci Norska. Volné vstupné.
 • Festival svatého Olava: Koná se každý rok koncem července a začátkem srpna. Poutní cesta ke katedrále Nidaros, kulturní slavnosti, koncerty, středověké hry, přednášky, výstavy a mnoho dalších aktivit.
 • kulturní slavnosti jako koncerty, hry ve středním věku, přednášky, výstavy a mnoho dalších aktivit.
 • Relaxace v Pirbadet: Výstavný vodní palác přímo u moře (vyhřívaný).
 • Pevnost Kristiansten: Tvrz s výhledem na město.

S alkoholem to je tak…

V Trondheimu sice není prohibice, přesto má konzumace alkoholu trochu nezvyklá pravidla, která určuje soubor faktorů:

 • úmyslně malá nabídka alkoholických nápojů,
 • a i ty mají nízký obsah alkoholu,
 • brzké zavírací hodiny barů,
 • vysoká cena alkoholu nabízeného v barech a restauracích.

Vyvinul ze zde zvyk (my bychom řekli „z nouze ctnost“) domácích „zahajovaček“ a „závěrečných“. Jejich cílem je:

 1. co nejvíc se se napít doma, než společnost odejde na nějaké oficiální místo,
 2. a pak večírek dokončit zase doma a s vlastním alkoholem.

V běžné obchodní síti se sežene alkohol jen do síly 4,7% nebo méně. Tedy v podstatě jen pivo a nápoje na bázi piva. O víkendu a v neděli se neprodává ani pivo. Na trhu je značné množsví nealkoholických piv – při nákupu je třeba zkontrolovat etiketu.

Víno a lihoviny se prodávají jen ve státních obchodech Vinmonopolet. V Trondheimu jich není mnoho a mají krátkou otevírací dobu, o víkendech zavřeno.

 • Jsou to opatření vlády.

Foto: Norsko, Trondheim (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.