Švédský vlajka je tvořena žlutým filipským křížem položeným přes modrý list. Je v ní spojena tradice švédské znaku a symboliky apoštolského kříže použité na nejstarší severské vlajce dánské. Historie švédské vlajky se počítá od druhé dekády šestnáctého století.

Nápad „odkoukaný“ od nepřítele?

Modrý list, přes který ke položen zlatý (žlutý) kříž. To je podoba švédské vlajky, v jaké je používána od roku 1521. V tom roce vedl král Gustav I. Vasa (ještě jako regent) válku proti Dánům.

Švédská vlajka

Možná právě proto převzali Švédové „design“  vlajky svého protivníka –Dánska, které položený apoštolský kříž použilo na své vlajce jako první. Švédové jen dali „dánskému“ nápadu švédské barvy.

  • To jsou sice jen spekulace, ale faktem zůstává, že zlatým křížem na čtyři části rozdělené modré pole tvoří znak švédské suverenity.

Švédská vlajka

Vlajka s zlatým křížem se stala populární a je s vládou Gustava I. Vasy spojována: protože byl korunován 6. června 1528, je 6. červen slaven jako den švédské vlajky. Symbol převzali i ostatní švédští vládcové.

Zlatý kříž přes modré pole se začal používat i na zástavách, korouhvích, standartách. Je doloženo, že v době vlády Gustava II. Adolfa se vlajka v této podobě začala všeobecně používat na švédských lodích.

„Skandinávský kříž“ 

Apoštolský,  filipský kříž a ponejvíc skandinávský kříž . Jedná se latinský kříž položený na bok. Podle legendy byl svatý Filip-apoštol ukřižován v této pozici kříže. Filipský kříž se vyskytuje na 39 vlajkách států a zemí celého světa, tedy nejen na skandinávských. Poprvé byl použit na vlajce Dánska.

Švédsko-dánská symbolika

V celém Švédsku ctí národní vlajku. Národní barvy modrou a žlutou najdete na ubrouscích právě tak jako na záhonech macešek na každém náměstí.

V jižním Švédsku vedle modrožlutých vlajek jsou velmi často k vidění ještě jiné. Žlutý „švédský“ kříž leží na červené „dánské“ ploše. Je to uznávaná (spíš ale jen respektovaná, nebo tolerovaná) vlajka regionu na švédsko-dánském pomezí. Když není na suvenýru přilepena přímo na výrobku, pak turistovi alespoň balíček převážou žlutočervenou stužkou.

Foto: Švédská vlajka (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.