První nepřehlédnutelnou zajímavostí Stockholmu je, že se rozprostírá na mnoha ostrovech. Hlavní město Švédska je poměrně skoupé na památky – ostatně jako všechna severská města. Byl vybudován většinou ze dřeva a často ničen požáry. To ovšem neznamená, že by si milovníci staré architektury nepřišli ve Stockholmu na své. Město, kde jsou každoročně předávány Nobelovy ceny, stojí za prohlídku – a za poznání.

Stockholm: Město na ostrovech

Stockholm se rozkládá na čtrnácti ostrovech, částečně ležících ve velkém sladkovodním jezeru Mälaren a částečně v Baltském moři. Pro město jsou charakteristické zálivy, zátoky, průlivy nebo umělé kanály, překlenuté víc než padesátkou mostů.

Bez aut, a jde to

Švédsko, hlavní město Stockholm

Stockholm patří mezi světové metropole, ale na rozdíl od ostatních velkoměst je jeho centrum ušetřeno dopravního ruchu. Staré Město – Gamla Stan, které leží mezi dvěma mosty, je klidnou a bezpečnu pěší zónou, ale také moderní částí města. Od Kungstrádgarden, bývalé královské zahrady, až po náměstí Sergelstorg, mohou lidé procházet, aniž je obtěžují auta.

 • Ve Starém městě, ležícím na ostrově mezi Södermalmem a obchodními čtvrtěmi, najde návštěvník kromě královského paláce, katedrály a různých kostelů množství turistických obchodů, restaurací a kaváren.
 • Atraktivní jsou temné středověké uličky, často tak úzké, že v nich chodec málem nerozpaží.

Prohlídka Stockholmu

Nejkrásnější historické památky jsou k vidění v centru švédského hlavního města. Patří k nim především:

 • Královský zámek (Kungliga slottet) dostavěný v roce 1760, s nádherně zdobenými sály a unikátní sbírkou gobelínů, se zbrojnicí, klenotnicí, Říšským sálem a zámeckým kostelem.
 • Nedaleký starý trh Stortorget je lemován půvabnými měšťanskými domy.
 • Skanzen, který je dalším lákadlem pro turisty, založil v roce 1891 Arthur Hazelius a je nejstarším muzeem pod širým nebem na světě.
  Je v něm soustředěno asi 150 tradičních staveb ze všech částí Švédska, od koželužen přes kovárny až po panské statky. V oborách lze vidět jeleny, vlky, soby, bizony a jiná zvířata žijící ve Skandinávii.
 • Poblíž zámku se v katedrále Stortorkyrkan konají svatby královské rodiny, odehrávají se tu i korunovace švédských králů.
  Katedrála je nejstarším stockholmským kostelem. Je v ní shromážděno mnoho uměleckých pokladů, například barevná socha svatého Jiří s drakem.
 • Návštěvníci Stockholmu neopominou navštívit ani ostrov Riddarholmen, kde stojí Riddarholmský chrám (Riddarholmskyrkan).
  Od 17. století je švédským Pantheonem s pozůstatky některých švédských králů.

Stockholm, místo předávání Nobelových cen

Stockholm není jen hlavní město Švédska, je i místem, kde je od roku 1901 udělována Nobelova cena z fondu, který založil A. B. Nobele. O tom, komu tato pocta připadne, rozhoduje švédská Královská akademie věd sídlící právě v tomto městě.

Slavnostní udílení se každoročně koná v městské radnici (Stadshuset) při příležitosti výročí úmrtí A. Nobela, které připadá na 10. prosince. Nádherná výzdoba Koncerthuset, sálu, kde se slavnostní předávání cen koná, vezme obvykle návštěvníkovi na chvíli dech.

Věž radnice je vysoká 96 metrů a střecha má tvar lucerny. Zvonkohra na věži hraje starou lidovou píseň o svatém Órjanovi a ve věžním okénku se objevují figurky svatého Jiří, draka a princezny.

 • Výjímku tvoří Nobelova cena míru, která se předává v norském Oslu.

Víte, že…

… důmyslný silniční šnek Slussen je zase známý jako první mimoúrovňová křižovatka světa?

Foto: Švédsko, hlavní město Stockholm (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.