Stavanger je s více než 126 tisíci obyvatel čtvrtým největším městem Norska. Leží na jihozápadním pobřeží země. Z původní rybářské vesnice vyrostlo stotisícové centrum průmyslového odvětví se značnou perspektivou rozvoje. Důvodem prudkého rozvoje je koncem 60. let 20. století nalezená ropa. Turisty ale víc přitahuje původní architektura a klidná zadumanost starých čtvrtí.

Stavanger: Město převážně ze dřeva

Stavanger je “městem ze dřeva”, nikoliv z kamene. Mnoho obyvatel dodnes bydlí v dřevěných domech pod taškovými střechami. Na druhé straně zátoky Vagen se bělají domky starého města, Gamle Stavangeru. Ticho čtvrti, jejíž ulice po večerech osvětlují plynové lampy, neruší hluk ani vyzývavé barvy

Katedrála, dominanta města

Norsko, Stavanger

Světově proslulou památkou je zdejší katedrála. Katedrála ve Stavangeru je nejstarším dochovaným pamětníkem jeho počátků. Chrám, který nechal kolem roku 1125 stavět král a křižák Sigurd Jorsalfar, je údajně jedinou středověkou církevní památkou Norska, která se zachovala v původním stylu. Stavbu v anglonormanském slohu krášlí  mladší gotické kněžiště a nádherně vyřezávaná malovaná kazatelna.

Procházka městem

Ve čtvrti pod katedrálou se staré domy a někdejší lodní sklady už mísí s novými stavbami. Zdejší uličky oživuje ruch kolem četných obchůdků i barvy starých domů: krvavá červeň, sytá modř, světlá zeleň a okrová žluť.

Patrové domy u zátoky v současné době už dělí od vody široká vozovka. Dříve se však dalo zboží pod jejich střechy překládat přímo z lodí.

Herynky vystřídala ropa plyn

Mnoho staletí po skončení vikingských výprav se stal Stavanger centrem lovu herynků a na konci minulého století i výrobnou oblíbených konzerv se sardinkami. Památku na „věk konzervový“ dodnes v jednom z domů ve starém městě uchovává „Hermetikk museum“, muzeum konzervování.

Slávu loďařství a sardinkáren už dávno předstihla a zastínila éra ropy a plynu. O jejím významu však vypovídají spíše stavby petrolejářských centrál daleko za městem. Do těch míst se přesunul dělný život města, aby nechal starému Stavangeru jen ruch malých obchůdků a klidnou zadumanost starých čtvrtí.

Stavanger: Podnebí

Stavanger má přímořské klima s chladnými léty a mírnými zimami. Léta jsou obdobím teplého a pěkného počasí, i když někdy mohou být deštivá. Zimy ve Stavangeru zpravidla znamenají více deště než sněhu, ačkoli v okolních horách je sníh vždy.

Co vidět v Stavangeru

  • Muzeum ropy v Stavangeru je velmi zajímavá budova s ​​fascinujícími informacemi o norském ropném průmyslu. Displeje ponorných motorů, vrtacího zařízení, simulace ropné plošiny a audiovizuálních prezentací upoutají na několik hodin. Muzeum je atraktivní pro všechny věkové kategorie
  • Gamle Stavanger (Staré Stavanger) je dobře zachovalý kus norské historie. Staré klikaté uličky a dřevěné domy jsou obydlené a ačkoliv patří k historickému dědictví Norska. Většina domů ve Starém Stavangeru je soukromá a dobře udržovaná.
  • Dobré místo pro fotografy jsou Tři Meče (Sverd i fjell, doslova meč v horách ), památník mimo centrum Stavangeru, vedle Hafrsfjordu. Samotné Meče jsou masivní a na pozadí je fjord. Památník připomíná bitvu u Hafrsfjordu, kdy Harald Hårfagre porazil východní opozici a stal se prvním králem Norska.
  • V roce 2000 byla ve Stavangeru umístěna mobilní instalace Another Place od britského sochaře Anthonyho Gormleyho. O několik let později přibyla nová a trvalá instalace Broken Column od stejného umělce umístěna na různých místech kolem centra Stavangeru.
  • Rogaland Kunstmuseum (umělecké muzeum) se nachází na jezeře Mosvatnet, jen dva kilometry od centra města. Muzeum má stálou expozici norského umění a putovní výstavu.

Turistické aktivity

  • Turistika a horolezectví kolem Stavangeru je nejlepší způsob, jak poznat zdejší úžasnou krajinu. Mnoho stezek bylo označeno “Turistforetning” s kameny s červeným písmenem „T“. Chaty Turistforening poskytují jednoduché ubytování v horách. Na stezkách jsou půjčovny horských kol. Nejsou však nijak levná. Pulpit Rock je přístupný celoročně pro jednodenní výlety, zatímco cesta do Kjeragu je v zimě zavřená.
  • Solastranden (pláž Sola) je dlouhá písečná pláž u letiště. Je velmi populární v létě a umožňuje klidnější surfování. Podél pláže, v dunách, jsou zbytky obranných staveb z okupace 1940-45.
  • Bruslení na Stokkavannetu: Vláda testuje led na norských jezerech. Jakmile je oficiálně shledán dostatečně pevným, mnoho Norů se vydá na největší jezero Stokkavannet. Jezero samotné se nachází v blízkosti Madla asi 20 minut jízdy autobusem mimo Stavanger.Pokud by led nebyl v bezpečí, další možností je nově postavená rychlobruslařská aréna Sørmarka Arena. V Tjensvoll, deset minut autobusem od centra města, je rovněž několik zimních stadionů.
  • Nejoblíbenějším výletem ve stavangerské oblasti je dvouhodinová túra k vrcholu strmé skály Preikestolen (Kazatelna) 25 km východně od Stavangeru. Z jejího vrcholu lze shlédnout do šestisetmetrové propasti k Lysefjordu.

Foto: Norsko, Stavanger (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.