„Chcete-li chodit po Špicberkách, pamatujte hlavně na dobré voduvzdorné boty.“ Tak radí cestovatelé, kteří již norské souostroví navštívili. V současné době už nejsou Špicberky jen neuskutečnitelným cílem snílků a cestujících „prstem po mapě“. Na Špicberky lze cestovat individuálně, pohodlněji s cestovními kancelářemi. Ostrovy jsou dosažitelné letecky a lodí.

Špicberky, čili Svalbard

Ačkoli se názvu Špicberky všeobecně užívá, celé souostroví se jmenuje Svalbard (Studené pobřeží). Tak ostrovy pojmenovali Vikingové. Špicberky samotné jsou jen jejich částí.

Norsko, Špicberky

Souostroví je nejsevernější část Norska. Nalézají se mezi 74° a 81° severní šířky a mezi 10° a 34° východní délky. Leží mezi Arktickým oceánem , Barentsovým mořem, Grónským mořem a Norským mořem. Souostroví se rozkládá na ploše téměř 63 000 kilometrů čtverečních. Ostrovy lze rozdělit do dvou skupin:

 1. Spitsbergenská skupina Barentsøya , Edgeøya , Nordaustlandet a Prins Karls Forland
 2. a vzdálenější ostrovy Bjørnøya , Hopen , Kong Karls Land a Kvitøya.

Trvalé obydlení Špicberků

Trvale obývané jsou pouze tři ostrovy: Západní Špicberk (Spitsbergen), Medvědí ostrov (Bjørnøya) a Hopen. Všechna města/osady byly postaveny na hlavním ostrově Spitsbergen.

 • Barentsburg:  Jediné zbývající ruské osídlení, počet obyvatel 400
 • Hornsund:  Polská výzkumná stanice, populace 10 v zimě, kolem 20-30 let v létě.
 • Longyearbyen: „Hlavní město“ a hlavní norská osada s počtem 1800 obyvatel
 • Ny-Ålesund:  Nejsevernější civilní osada ve světě, populace do 100 let
 • Sveagruva: Má něco málo přes 200
 • Ve vnitrozemí jsou jen lovecké chaty. Některé jsou otevřené a dá se v nich přespat.

Hlavní město na kůlech

Longyearbyen je největší město a správní středisko Špicberků. Město je v kotlině, uzavřené ze tří stran horami a z jedné fjordem. Domy jsou maximálně dvoupatrové, jen hotely mají pater o něco víc. Všechny domy stojí na několikametrových kůlech – to kvůli sněhu.

 Z dopravních prostředků převládají sněžné skútry, v krátkém létě odstavené na špalcích nebo paletách. Hned za městem začíná ledovec. V létě tam den trvá 24 hodin, slunce svítí po celou tu dobu.

Špicberky: Věda i byznys

Od 18. století se Svalbard stal základnou arktických expedic, například Andrého, Amundsenovy se vzducholodí Norge i Nobileho se vzducholodí Italia. K ostrovům připlouvali nejčastěji velrybáři a lovci. Už oni věděli o ložiscích uhlí. Význam těžby však vzrostl teprve ke konci 19. století.

Průměrná zimní teplota na Špicberkách je -14 °C a letní 6 °C. Nejnižší teplota byla naměřena v březnu 1986 -46,3 °C; nejvyšší byla v červenci 1979 21,3 °Celsia.

Turistika jen pro vybavené a silné

Pěší přesun na Špicberkách je dost namáhavý. Střídá se tam několik povrchů, všechny obtížně schůdné.

 • Sníh je v létě vlhký a jen málo druhů obuvi odolá náporu vody;
 • morény nahrnuté ledovci dosahují nečekaných výšek a jsou kluzké.
 • Mokřiny jsou  jediným relativně pevným místem, protože všude kolem se noha zaboří leckdy až po koleno.

Cesty ve vnitrozemí neexistují. Jejich krátké úseky jsou jen v okolí nemnoha měst. Řeky napájené vodou z ledovců jsou v létě dost rozvodněné a musí se přebrodit.

Příroda Špicberků

Přestože nikde nejsou stromy, keře ani vyšší rostliny, krajina není pustá.

 • Roste tam přes 165 druhů rostlin a v létě je tundra poseta drobnými pestrobarevnými kvítky.
 • Z živočichů tam žijí jelen špicberský, polární liška, lední medvěd a jeden druh hraboše, který se sem dostal nedobrovolně s lodními náklady.
 • Na přímořských útesech hnízdí mnoho druhů ptáků – alky, rackové tříprstí či buřňáci lední, ale i husy, kachny a různí brodiví ptáci.

Víte, že…

…úředním jazykem je norština? Téměř všichni ovšem mluví anglicky. V Barentsburgu se mluví rusky a ukrajinský.

… potraviny na Svalbard jsou pro většinu návštěvníků drahé, stejně jako kdekoli v Norsku? Tak to pociťují nejen návštěvníci z Česka, ale vlastně z celého světa.

… ve většině budov v Svalbardu, včetně některých hotelů a obchodů, se očekává, že si návštěvník před vstupem zuje boty? Ve veřejných budovách to bude zřejmé, jelikož u vchodu jsou velké botníky.

… telegonní signál je dostupný ve větších městech? Internetové připojení je dobré.

… slovo Špicberky je v češtině podstatné jméno pomnožné, rod ženský nebo mužský neživotný? Jsou proto možné oba tvary: Špicberek i Špicberků.

Foto: Norsko, Špicberky (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.