Stačí tři a půl hodiny letu z Ruzyně a návštěvník je v divokém, pustém a v divoce vyhlížejícím kraji, ačkoliv hranice domovského kontinentu neopustil. Téměř v panenské přírodě, v krajině s aktivními sopkami a obrovskými ledovci, mezi čarokrásnými vodopády, rozsáhlými pastvinami, gejzíry, tajuplnými horskými masivy. Islandské sopky jsou asi největším lákadlem turistů z celého světa.

Island: Země tvarovaná vulkány

Island je jednou z nejaktivnějších vulkanických oblastí na světě.  Statistiky uvádějí, že třetina lávy vyvřelé na Zemi v novověku je na Islandu. Prakticky všechna města mají jak teplo, tak teplou vodu z geotermálních zdrojů, však také mírný zápach síry je na Islandu zcela běžný. Zhruba čtrnáct procent území Islandu pokrývají ledovce.

Sopky na Islandu

Island, sopka

Sopečný původ Islandu nelze přehlédnout. Ze dvou stovek sopek na ostrově jich během posledního tisíce let oživlo na třicet a podle statistik v současné době některá z nich vybuchuje jednou za pět let.

Není se však čeho bát – islandský seismologický ústav blížící se erupci dokáže včas předpovědět. Volně přístupno je proto mnoho aktivních geotermálních polí.

Nejen sopky na Islandu

  • Častým objektem fotografů a jedním z nejnavštěvovanějších míst této překrásné skandinávské země je aktivní gejzír Strokkur. Tryská každých pět až sedm minut minut až do výše pětadvaceti metrů.
  • Ale nejenom to Island ve svém drsném prostředí nabízí. Ani ten, kdo si do kufru přibalí plavky, nebude  litovat. Vykoupat se v termálním zřídlu Modrá laguna, ze kterého je vytápěn i Reykjavík, je pro Středoevropana nezvyklým zážitkem.
  • Místní turistické kanceláře vyšly vstříc zájmu a zpřístupnily i ledovce. Proto je dobré kromě plavek mít i teplé oblečení. Pokud mlha nepřekazí výhledy, lze se vydat na hodinovou projížďku na sněžných skútrech na ledovci Mýrdalsjokull.
  • Z mnoha nádherných vodopádů se sluší navštívit především dvaatřicet metrů vysoký Gullfoss na řece Hvíta či Skógafoss nebo Godafoss.
  • Když na výlet, tak třeba na sever do Akureyri a odtud autobusem k čarokrásnému jezeru Mývatn.
  • A pokud by se snad dala dohromady dobrá parta, která nemá hluboko do kapsy, pak není problémem zaletět do Grónska za pravými Eskymáky.

Sopky trochu zapáchají, ale vyhřívají města

Stinnou stránkou všech venkovních aktivit na Islandu může být pro lidi s citlivějšími nosy nadměrný zápach sirovodíku. Teplo z hlubin země je důsledně využíváno k vytápění domů a na výrobu elektrické energie. Klasickým příkladem je například geotermální městečko Hveragerdi, kde se ve sklenících pěstuje všechna zelenina a ovoce.

Stratovulkán Hekla: Stoupání z bodu nula

Populární je pěší výlet na jednu z nejznámějších evropských sopek – stratovulkán Heklu. Nedejte se mýlit její relativně nízkou nadmořskou výškou. Pokud se rozhodnete vystoupit až na vrchol, musíte počítat s tím, že jejích 1491 m. n. m. je současně údajem o převýšení, neboť se prakticky začíná u nuly.

Lávy si turista užije dostatečně a její bizarní tvary budou podněcovat jeho mysl k nejrůznějším představám. Nezbytné však je věnovat maximální pozornost každému kroku, neboť je relativně křehká a nikdy nemůžete vědět, zda se právě pod jeho nohama nenachází hluboká jáma. 

  • Individuální výstup se nedoporučuje.
  • Zde, podobně jako při procházkách horami plnými kamenů s ostrými hranami, je nezbytně nutná pevná obuv. Četné vývěry horké vody, páry nebo bahna by mohly totiž být nepříjemným „zpestřením“ dovolené.

Foto: Island, sopka (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.