Rybaření v Norsku už není pro české rybáře nedostupným snem. Od devadesátých let mohou podle libosti lovit trofejní kusy v četných norských jezech a řekách nebo „tahat“ své životní kusy z moře po celé délce pobřeží. Pro některé rybáře je lov v Nosku ojedinělým zážitkem, jiní mají rybolov v Norsku v pravidelném kalendáři rybářské roku.

Rybolov v Norsku: Ptejte se zkušených

V celém světě má Norsko pověst rybářského ráje. I v českých podmínkách se stalo rybaření v Norsku dosažitelnou aktivitou.

 • Existují specializované stránky, které se této oblasti plně věnují, a to s veškerou profesionalitou.
 • Také na webových stránkách různých rybářských svazů lze získat cenné informace.
 • Velmi důležité jsou i praktické zkušenosti rybářů, kteří mají s rybolovem v Norsku osobní zkušenosti a sdělují si je na diskusních fórech.

Kdo ještě nikdy v Norsku ryby nelovil, měl by přípravu začít právě studiem těchto materiálů. Co nenajde na stránkách, objeví možná právě v diskusích, a nebo může vložit osobní dotaz. Jistě se najdou mnozí, kteří rádi odpoví a s přípravou pomohou.

Rybolov v Norsku: Povolenky

První otázkou každého rybáře je získání povolenky pro rybaření v Norsku.

Rybář potřebuje pro lov lososů, mořských pstruhů a tažných sivenů na řekách a jezerech státní rybářský lístek, Fiskeravgiftskort. Je vystaven na osobu nebo pro rodinu na celý rok. Je možno koupit jej on-line nebo na norských poštách.

Sladké vody

K lovu na řekách a jezerech je ještě nutná místní povolenka lovu ryb. Má různou platnost: jednodenní, týdenní nebo roční. Má platnost pouze v konkrétním revíru. Velikost revíru přitom může být různá – pár set metrů řeky, a nebo i rozsáhlé území měřené na kilometry čtvereční s mnoha toky a jezery. Povolenky lze koupit:

 • od správců revíru,
 • v rybářských prodejnách,
 • někdy i v kempech nebo v hotelech.
 • Někde rybařit nelze,
 • někde je prodej povolenky vázán na zakoupení jiné služby.

To je třeba předem zjistit pro konkrétní lokalitu. Povolenku pro lov lososů, mořských pstruhů a tažných sivenů lze získat pouze po předložení celoročního státního rybářského lístku.

Předpisy pro lov v konkrétním revíru jsou všude jiné a navíc se mohou v běhu sezony změnit.

 1. Přísné předpisy jsou pro pstruhové vody a lososí řeky,
 2. mírnější pro jezera a řeky s převážným výskytem okounů a štik.

Přesné znění aktuálních předpisů sděluje správce revíru.

Lov v moři

K lovu na moři a ve fjordech není zapotřebí žádného speciálního povolení (povolenka ani rybářský lístek). Rybář ze zahraničí však smí lovit jen na udici. Ani doby hájení nejsou předepsány. Jen musí rybář respektovat míry kusů, které jsou dané zákonem.

 • Přesné znění zákona a minimální lovné míry jsou knalezení na norských internetových stránkách lovdata.no.

Sportovní a rekreační rybář si smí z Norska domů odvézt maximálně patnáct kilogramů ryb nebo rybích produktů (na osobu).

 • Podrobné informace jsou na stránkách lovdata.no, a nebo na českých specializovaných stránkách zabývajích se podrobně rybařením v Norsku.

Ilustrační foto: pixabay.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.