Mezi přírodními skvosty Norska vyniká  Preikestolen – skalní Kazatelna. Nachází se pětadvacet kilometrů  východně od Stavangeru a je nejoblíbenějším výletem ve stavangerské oblasti. Z vyhlídky Preikestolen lze uvidět moře, Sogne Fjord ležící 600 metrů pod skalami. Přírodní úkaz v jihozápadním Norsku před deseti tisíci lety vytvořila příroda – ustupující ledovce.

Preikestolen, norský div přírody

Preikestolen je nejvyhledávanějším přírodním divem na severu Evropy. Tvoří jej obrovský skalní blok ve tvaru kvádru, který je šest set metrů vysoký a který vystupuje ze skalního masivu do volného prostoru. Na jeho vrcholu uchvátí nepopsatelný výhled na okolní fjordy a kombinace slunečních paprsků, zelených hor a modré barvy moře vyráží dech. Tedy – mají-li návštěvníci štěstí na počasí.

Jako by byl nožem ukrojen

Fascinující a majestátní skála Preikestolen, která má výšku stěny 600 metrů, vypadá skutečně jako kazatelna. Obrovský skalní blok s kolmými stěnami s deskovou vrcholovou plošinou ve velikosti 25 krát 25 metrů vypadá jako by byl nožem ukrojen.

Norsko, Preikestolen

Místo patří k nejvyhledávanějším turistickým atrakcím: Na vrchol Kazatelny vystoupí každoročně přes 80 tisíc poutníků, kterým se otevře úžasný rozhled na okolní hory a pohled na hladinu Lyse fjordu (Lysefjorden).

Odvážlivci, kteří netrpí závratěmi, přicházejí až na hranu skalního plata (není chráněno žádným zábradlím) a prožívají neopakovatelné vzrušení.

  • O velikosti plata svědčí fakt, že zde bylo možno provést s vrtulníkem letecké záchranné služby přistání a odvoz zdravotně postižených osob.

Cesta na Preikestolen

Jak je možné se dostat na Preikestolen? Ze Stavangeru, centra západního pobřeží Norska, je to relativně kousek.

Nejpohodlnější je přeprava trajektem ze stavangerského přístavu do městečka Tau. Plavba trvá asi 40 minut a v letním období –  asi od 18. června – je ke každému příjezdu trajektu návazné autobusové spojení, kterým jsou turisté během půl hodiny přepraveni k horské chatě Preikestolenhytte. Zde je možno se občerstvit, případně přespat. Chata je situována v blízkosti jezera Refsvatn, nedaleko farmy, vybudované prvními osídlenci v 18. století .

Hradba vytvořená trolly

Nedaleko od chaty se nachází kamenná hradba dosahující až do výše 90 metrů. V dřívějších dobách si lidé mysleli, že výraznou linii balvanů postavily bájné postavy – trolové. Odborné vysvětlení jednoznačně hovoří o vlivu a působení Lysefjordského ledovce, který při svém pohybu tlačil tyto útvary sebou. Celý fjord byl zaplněn ledem s jazykem sahajícím až do míst, kde dnes stojí chata. Lysefjord je dramatický útvar a jiný než ostatní norské fjordy. Délka fjordu je 42 kilometry, takže projížďka lodí ze Stavangeru zabere 4 hodiny, a v některých místech dosahuje hloubky až 500 metrů.

Cesta vzhůru

Silnice z Tau, vybudovaná v roce 1961, umožňuje výstup na Preikestolen a návrat během jednoho dne. Od chaty vede značená cesta, chodník: Na vrchol kazatelny jsou to tři kilometry, což běžným tempem trvá asi dvě hodiny sem i zpět.

  1. První úsek cesty je ve stoupání a prochází nádhernou lesní scenérií po skalnatých chodnících a dřevěných lávkách.
  2. Střední úsek je situován na náhorní plošinu s malými jezírky a dobře schůdnou pěšinou.
  3. Závěrečná část vede místy lehce exponovaným a dobře průchodným terénem končícím na vrcholu kazatelny.

Výškový rozdíl mezi výchozím bodem, to je chatou Preikestolenhytte, a vrcholem je 350 metrů.

Thlina sice děsí, ale nezvětšuje se

Podél celého fjordu jsou k vidění tlakem způsobené skalní praskliny a oblíbeným úkonem po výstupu na vrcholové plato je vstup do praskliny, která dosahuje hloubky až několika metrů.

Celá tato oblast Norska včetně Lysefjordu a Preikestolenu byla formována pohybem ledovců před více jak deseti tisíci lety. Právě pohybem obrovské masy ledu s tloušťkou do 2000 metrů, a dále snížením hodnot působících tlaků na skálu, došlo ke vzniku prasklin skalních bloků. Norští geologové však jednoznačně potvrdili stabilitu útvaru.

Foto: Norsko, Preikestolen (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.