Přes severní polohu má Švédsko převážně mírné podnebí, a to především díky teplému Golfskému proudu. Nejpříjemnější počasí ve Švédsku lze očekávat v létě, pro zimní sporty jsou nejvhodnější měsíce od ledna do dubna. V horách severního Švédska převládá subarktické podnebí. Severně od polárního kruhu v určité letní dny slunce vůbec nezapadá, v zimě naopak nevychází. Aktuální stav pro konkrétní místo ve Švédsku lze zjistit on-line, Švédsko disponuje rozsáhlou sítí webových kamer.

Klima závisí na poloze místa

Počasí ve Švédsku se odvíjí podle zeměpisné šířky konkrétního místa. O klimatu vypovídá třeba už jen zalesnění přírody:

 1. jestliže na jihu Švédska v lesích na teplo náročnější listnaté stromy,
 2. v polovině cesty na sever to už jsou jehličnany – borovice a smrky.
 3. Na severu Švédska už rostou jen břízy.

Nejpříjemnější počasí ve Švédsku je od konce května do začátku září. Pro zimní sporty je nejlepší čas od ledna do dubna.

Bílé noci ve Stockholmu

Je dobré mít na paměti, že také denní světlo se během roku výrazně liší. Ve Stockholmu slunce v prosinci vychází v 15 hodin.  Vzhledem k severní zeměpisné šířce má město rozdíly v délce denního světla:

 • od více než 18 hodin denního světla kolem letního slunovratu
 • až po šest hodin denního světla koncem prosince.

Stockholm má v průměru téměř 2000 hodin slunečního svitu ročně. Tak zvané bílé noci jsou i ve Stockholmu, a to v podobě prodlouženého soumraku v červnu a červenci.

 • Na polárním kruhu je několik dní pod horizontem. Na sever od polárního kruhu se projevuje půlnoční slunce a polární noc.

Počasí ve Švédsku

Švédské léto (koncem května až začátkem září) je mírné, s dlouhou dobou denního světla). Je to velmi vhodný čas k první návštěvě země. Zimní zkušenost (se sněhem a leden) je zcela jiného charakteru.

Severní severní část Švédska má sněhu vždy dostatek. V jižních oblastech jsou zimy odlišné:

 •  může tam být sněhu přebytek,
 • běžná pokrývka,
 • a nebo jsou místa kde je sněhu málo
 • či žádný.

Počasí ve Stockholmu

Stockholm poměrně mírné teploty po celý rok. Průměrné roční srážky ve Stockholmu jsou 539 mm, s červenec a srpen mírně nejsilnější měsíce.

 1. Během léta dosahují průměrné denní nejvyšší teploty 20 – 25 ° C, minimální 12 – 15 ° Celsia. Letní vlny tepla jsou časté a teploty nad 25 ° Celsia nejsou neobvyklé.
 2. Podzim je spíše chladný a často deštivý; v říjnu průměrné denní hodnoty klesají na přibližně 10 ° Celsia.
 3. V zimních měsících, od prosince do začátku března, průměrné denní teploty klesají mezi -3  a  3 ° Celsia.
 4. Jaro je nejsušší období s průměrnou denní teplotou, která v květnu dosáhla maxima 9 ° C a 16 ° Celsia.

Objevují se mírnější období, ale i studené roky s teplotami okolo -10 ° Celsia. Sněžení může nastat od konce listopadu do začátku dubna, ale množství sněhu se výrazně liší od roku do roku a přes zimní období. Hluboká sněhová pokrývka v zimě je spíše neobvyklá.

Ilustrační foto: pixabay.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.