Třebaže skoro polovina délky rozlohy Norska se rozkládá od severně od arktického kruhu, není v Norsku podnebí tak chladné, jak by se při jeho zeměpisné šířce dalo předpokládat. Počasí v Norsku – především podél pobřeží – ovlivňuje teplejší příliv. Přesto je v Norsku opravdu teplých dní málo, a spíš jen v jižních krajích země.

Norsko: Vybrat správný čas k návštěvě

Od června do poloviny srpna panuje v Norsku příjemné počasí. Za sněhem a zimními sporty se do Norska jezdí od prosince do dubna. V jižních částech západního Norska nebo podél pobřeží moc příležitostí k lyžování není, a to ani v zimě.

Norsko, polární záře

V horských oblastech však sníh leží až do května a některé horské průsmyky mohou být pro sníh uzavřeny až do konce května. V tomto měsíci ovšem nastává rychlé tání, takže návštěvníci mají možnost spatřit vodopády na říčních tocích v jejich nejpůsobivějším stavu a plné síle. Třebaže v tuto dobu mnoho turistů do Norska nejezdí, má zdejší jaro své divoké kouzlo – denního světla je dostatek a teploty vzduchu rychle stoupají.

Zima v Norsku

V letním období je počasí v Norsku mírné a teplé. I na severu mohou denní teploty dosahovat  až 30 ° Celsia, i když třeba jen po několik dní.

Zima a sněhová pokrývka se liší podle polohy místa.

 1. Na severu je víc sněhu. Zimy jsou tam tmavé.
 2. Ve vnitrozemí může zimní teplota spadnout pod -25 ° Celsia.
 3. Na západním a jižním pobřeží Norska jsou naopak zimy deštivé a mírné.
 4. Pro jihovýchod země se uvádějí průměrné zimní teploty -10 ° C až -15 ° Celsia.

V některých horských oblastech se nacházejí stálé ledovce. Ve vyšších polohách leží stopy sněhu po celý rok, i v létě.

Polární den a polární noc

Proměnlivá je také intenzita a délka denního světla. Odvíjí se od:

 • polohy místa,
 • nadmořské výšky
 • a ročního období.

Oblast severně od polárního kruhu je typická polárním dnem a polární nocí, kdy slunce nevychází nad obzor. Intenzita denního světla se mění a výrazně liší během roku. Například v hlavním městě se v prosinci slunce objevuje kolem 15.30 hodin. Severně od polárního kruhu panuje polární noc s půlnočním sluncem. Ostatně i Oslo leží v zeměpisné šířce, v které v létě (v červnu a v červenci) nastávají tak řečené  „bílé noci“, i když mají podobu jen prodlouženého soumraku. I tak jsou pro návštěvníky města příjemným zážitkem. 

Polární záře

Polární záři lze pozorovat v „tmavších“ zimních měsících a ve vyšších zeměpisných šířkách (na severu Norska). Ojediněle je polární záře viditelná i na jihu země.

Počasí na Špicberkách

Ne nadarmo se Špicberky nazývají Svalbard, což značí „chladný okraj“. Počasí na na Špicberkách je arktické, ale oteplované teplým severoatlantickým proudem.

 • I v létě je na Špicberkách chladno – pro měsíc řervenec se uvídí průměrný teplota 6,1 ° Celsia.
 • Zimy jsou studené – lednový průměr -15,8 ° Celsia.

Tak zvaná „pocitová teplota“ je ovšem vyšší, protože vane studený vítr.

Severoatlantický proud, který protéká podél celého západního a severního pobřeží Špicberek, nedovolí vodě zamrznout, proto je moře splavné po většinu roku.

Turistická sezona Špicberek trvá od června do srpna – po dobu krátkého léta, kdy jsou venkovní teploty přijatelné. Pro zimní sporty na Špicberkách se doporučuje doba od března do května, které se říká „lehká zima“. Je dostatek světla, a ještě neroztál sníh. Půlnoční slunce na Špicberkách trvá od 20. dubna do 23. srpna, polární noc, kdy slunce zůstává pod obzorem je od 26. října do 15. února.

Počasí v Oslu

Podnebí v hlavním městě Norska ovlivňuje teplý Golfský proud. Proto je v Oslu tepleji, než by se s ohledem na zeměpisnou šířku očekávalo.

 • Léta jsou mírná, některé dny bývají doslova horké.
 • Nejdeštivějším měsícem je srpen.
 • Zimní teploty se pohybují kolem bodu mrazu.
 • Sníh bývá v zalesněných oblastech v okolí města.
 • Oslo je dobrým tipem pro zimní sporty.

Foto: Norsko, polární záře (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.