Přes své jméno má Island překvapivě mírné zimy v této zeměpisné šířce neobvyklé, a to díky oteplování Golfským proudem. Island má přímořské mírné podnebí. Průměrná teplota v zimě je kolem 0 ° Celsia, ačkoli chladný vítr způsobuje, že se člověk cítí, jako kdyby byl chlad vyšší. Léto je zase chladnější a mírnější než jinde na stejné šířce a teplota vzácně přesahuje 20 ° Celsia. Rychle se měnící počasí na Islandu vedlo k místnímu výroku: „Pokud se vám nelíbí počasí, počkejte pět minut!“ Na Islandu není neobvyklé, aby pršelo a zároveň spalovalo slunce. 

„Ledová země“ s mírným klimatem

Ačkoli severní část ostrova leží jen pár kilometrů pod polárním kruhem, je zde počasí díky přítomnosti teplého Golfského proudu v podstatě mírné, ale zato velmi deštivé. Meteorologické statistiky udávají pro Island až patnáct deštivých dní v měsíci. 

Průměrné teploty na Islandu jsou:

  • v zimě kolem nuly,
  • v létě 10 °Celsia,
  • na většině území jsou teploty nad 20 °C vzácností.

Turistická sezóna je krátká, pouze od června do srpna, v září se už většina vnitrozemských cest uzavírá a s výjimkou ReykjavíkuAkureyri také dost těžko seženete ubytování. Téměř v každém městečku najdeme bazén či koupaliště s teplou vodou a několika menšími vyhřívacími bazénky.

Počasí na Islandu

Počasí je na Islandu nevyzpytatelné. Ani v krátkém létě, kdy má být poměrně hezky, se nemůžeme spolehnout na to, že ono „hezky“ bude mít podobu léta u jihočeského rybníka. Spíš se dá čekat podzim na Šumavě.

  • Na Islandu, stejně jako na Šumavě, je ale hezky, i když zrovna hezky není.

Oblečení podle počasí

Na Island je dobré přibalit i v parném létě nepromokavou větrovku, teplý svetr, boty, které se nepromočí. Nezbytností je teleskopická lyžařská hůl na zkoumání dna při brodění říčkami a potoky. Hodí se alespoň „placatka“  whisky nebo rumu. Takto dobře vybaveni strávíte na Islandu příjemnou dovolenou.

  • Delší výlety na kole jen pro zdatné cyklisty a ve skupině – zejména z důvodu častých změn počasí.
  • Doporučuje se raději využít linkových autobusů a kombinovat je s pěšími túrami s mapou v ruce, nespoléhat přitom na kompas.
  • V národních parcích je možné parkovat jen na vyhrazených tábořištích a chodit po vyznačených cestách v dobrých neklouzavých botách. Vyhýbat se okrajům tůněk, kde vře voda.
  • Turistické kanceláře poskytnou mapy, informace o počasí a stavu cest.

Ostrov na hranici světadílů

Ostrov leží přímo na Středoatlantském zlomu. Od severu k jihu vede trhlina oddělující severoamerickou a euroasijskou litosférickou desku. Ty se od sebe stále oddalují rychlostí několik centimetrů za rok, což způsobuje bouřlivou geotermální aktivitu. Ze 140 sopek je 30 dosud činných, najdeme zde asi 250 geotermálních oblastí a téměř 780 horkých pramenů.

Ilustrační foto: pixabay.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.