Hlavním motivem norské vlajky je skandinávský (apoštolský, filipský) kříž. Je temně modrý, bíle lemovaný a položená na rudém listu. Protože Norsko nebylo dlouho samostatné, dostala současná norská vlajka podobu až v roce 1905, kdy země získala samostatnost a suverenitu. Barevná kombinace odkazuje na tradici francouzských revolucionářů.
Norská vlajka: Na domě jako na hradě
Norové jsou národ velmi hrdý, což je zřejmé na každém kroku. Turistu se střední Evropy překvapí množství vyvěšených státních vlajek na průčelích a štítech soukromých obytných domů, kterými majitelé oznamují, že jsou doma. Vlajka je symbol, který všechny Nory spojuje od nejsevernějších provincií a komun až po hlavní město Oslu.
- Norská vlajka se stala i žádaným turistickým suvenýrem. Lze ji koupit v každém turistickém obchodě, od klasické podoby až po různé úpravy.
Norská vlajka: První skaninávská trikolora

Norská vlajka
Norská vlajka, to je apoštolský (filipský) skandinávský kříž, který používali jako symbol státnosti a suverenity Dánové (rudo-bílá kombinace) a po nich Švédové (modro-zlatá kombinace).
Norové poté, když v roce 1905 získali samostatnost, zvolili pro svůj státní symbol sice tradiční skandinávský symbol – položený kříž – ale aby se odlišili od svých skandinávských sousedů, zvolili jinou barevnost a „design“.
Na tmavě rudém listu je polože bíle lemovaný tmavě modrý kříž. Norská vlajka byla ze severských první, na níž byly použity tři barvy. Barvy byly zvoleny po vzoru francouzské revoluční trikolóry.
- Norská národní vlajka je tvořena obdélníkovým listem o poměru 8:11. Její barevné prvky jsou na šířku v poměrech 6:1:2:1:6 a na délku 6:1:2:1:12.
- Norská státní a válečná vlajka má podobu obdélníku zakončeného třemi cípy (plameny). Poměr stran státní vlajky je 16:27 a její barevné elementy jsou na šířku v poměrech 6:1:2:1:6.
„Skandinávský kříž“
Apoštolský, filipský a ponejvíc skandinávský kříž. Jedná se latinský kříž položený na bok. Podle legendy byl svatý Filip-apoštol ukřižován v této pozici kříže. Filipský kříž se vyskytuje na 39 vlajkách států a zemí celého světa, tedy nejen na skandinávských. Poprvé byl použit na vlajce Dánska.
Norská vlajka: Výbava odvážných cestovatelů
Počínaje Fridtjofem Nansenem až po legendárního Roalda Amundsena měli norští badatelé a cestovatelé ve svých zavazadlech norskou vlajku, aby ji mohli v případě úspěchu hrdě vztyčit na dosaženém území – nejlépe přímo na pólu.
Amundsen si myslel, že by to měl být pól severní, měl to z Osla „co by kamenem dohodil“. Protože však měl stejný nápad Američan Robert Peary, otočil to Amundsen na jih, cíle dosáhl a norskou vlajku vztyčil na točně jižní.
Foto: Norská vlajka (pixabay.com)
Další články z rubriky
- Špicberky
- Bergen
- Oslo: Hlavní město Norska
- Trondheim
- Stavanger
- Lofoty
- Preikestolen
- Počasí v Norsku
- Mapa Norska
- Cesta autem do Norska
- Galdhøpiggen, Galdhopiggen
- Ceny potravin v Norsku
- Norsko: Zajímavosti
- Kempy v Norsku
- Rybolov v Norsku
- Práce v Norsku
- Norská vlajka
- Co s sebou do Norska
- Další články z rubriky 'Norsko' »