Dánsko je království rozkládající se na Jutském poloostrově a na víc než čtyřech stovkách ostrovů, nichž je víc než sedmdesát celoročně obydlených. Pro Dánsko je typická mírně zvlněná krajina, která je zemědělsky obhospodařována. Zemi pokrývají lesy, menší jezera, rozsáhlé duny a bažiny. Pobřežní scenérie jsou v Dánsku místy velmi pestré. Dánsko má malou nadmořskou výšku, průměr činí asi je třicet metrů nad mořem. Dánsko je hojně zalidněno.

Mapa Dánska

Jeden velký polostrov (Jutský) a čtyři stovky ostrovů, to je Dánsko. Jeho povrch je vytvářen rovinami a nížinami, průměrná výška dosahuje jen 30 m n. m. Nejvyššími body Dánska jsou Møllehøj a Yding Skovhøj, oba mají pouhých171 m n. m.

Dánské pobřeží

Celkově terén charakterizuje mírně zvlněná zemědělská krajina, lesy, menší jezera, rozsáhlé duny,  a bažiny.

 • Sem a tam člověk narazí na mokřady, především v Jutsku.
 • Zalesněné duny jsou typické pro oblast u Skagenu (včetně Råbjerg Mile a Rubjerg Knude),
 • útesy pro poloostrov Stevns, Bulbjerg a ostrov Fur.

Nejdůležitějšími ostrovy jsou Fyn a Sjælland. Dalšími velkými ostrovy jsou Lolland, Falster, Langeland, Møn,  Ærø, Als a Bornholm, ležící východněji v Baltském moři.

 • Všechny 443 ostrovy mají své zeměpisné pojmenování, sedmdesát šest z nich je trvale a celoročně obydleno. Téměř 40% populace země žije na ostrově Zéland, ačkoli se jedná pouze o ⅙ země.

Západní část země je pokryta vřesovišti a rašeliništi. Asi jedenáct procent Dánska je pokryto lesy, které jsou na východě země listnaté. Pro hospodářské využití a na ochranu pobřeží jsou vysazovány stromy jehličnaté.

Třebaže Dánsko není zemí, který by oplývala očividnými přírodními jevy a krásami, jsou na jeho území tři národní parky.

Poloha Dánska určuje jeho klima. Podnebí v Dánsku je oceánské. Léta jsou chladná, zimy zase mírné a deštivé. Časté jsou větry a mlhy. Směrem k Baltskému moři se projevují kontinentální vlivy.

 

Regiony Dánska

 • Jutsko: Evropská pevnina: Nachází se zde Skagen, krásné staré rekreační město, nejstarší dánské město Ribe , Legoland a drsné západní pobřeží.
 • Fén a okolní ostrovy: Krajina světově proslulého autora HC Andersena a jeho rodného domu v Odense
 • Zealand: Největší dánský ostrov a lokalita hlavního města Kodaně. Hamletův Elsinore a Vikingové.
 • Lolland-Falster: Ostrovy jižně od Zealandu. Místo nejkrásnější přírodní scenérie Dánska, Cliffs of Møn.
 • Bornholm: Ostrov jako stvořený na dovolenou, místo spojené s křížovými výpravami, ale rovněž také vynikajícími plážemi.

Nejdůležitější dánská města

Jedná se o regionální centra v Dánsku a několik nejzajímavějších měst.

 • Kodaň (København) – hlavní město Dánska a největší město s populací 1,9 milionu obyvatel v metropolitní oblasti . Velké množství příležitostí pro kulturní zážitky, nakupování a inspiraci dánských návrhářských tradic.
 • Aarhus – největší město na poloostrově Jutsko a druhé největší město Dánska, s populací 1,2 milionu ve své metropolitní oblasti. Brilantní historické muzeum v přírodě. Představuje, jak město vypadalo v osmnáctém století. Katedrála a AROS muzeum moderního umění .
 • Aalborg –  historické malebné centrum města.  Nabízí některé z nejživějších nočních životů země
 • Elsinore (Helsingør) – proslulý jako domov shakespearovského Hamletského zámku v Kronborgu, s krásnou starou čtvrtí.
 • Esbjerg – centrum Dánska pro rybolov a pobřežní průmysl. Možnosti krátké asi 15 minut trvající jízdy trajektem k útulnému ostrovu Fanø.
 • Ribe – nejstarší město Dánska a nejzachovalejší středověké město. Sousedí s Národním parkem Wadden Sea. Dvě hvězdičky v turistickém průvodce Michelin
 • Herning – toto malé, ale ambiciózní město je skvělým výchozím bodem na nádherné pláže Jutského západního pobřeží.
 • Kalundborg – starobylé město s několika středověkými cihlovými domy, zříceninami dvou středověkých hradů a v neposlední řadě s nádherným kostelem Panny Marie s pěti věžemi. Kostel je silným křižáckým symbolem zobrazujícím středověkou představivost nebeského Jeruzaléma. Zajímavé historické muzeum s bohatými nálezy z vikingského věku a středověkého období.
 • Nykøbing Falster – obklopený malebným fjordem. Lze si prohlédnout staré opatství, zámek nebo vydat na nádherné křídové útesy v Møn nebo relaxovat na dobrých plážích ostrova
 • Odense – hlavní město ostrova Funen a třetí největší město Dánska, známé jako rodný dům H. C. Andersen, ale nedaleký skanzen farmářských budov z 18. století či hrad Egeskov.
 • Randers – šesté největší město a místonejvětšího umělého deštného pralesa v severní Evropě nazvaného „Randers Regnskov“. Také dům „Graceland“, kopie domu Elvise. Město bylo dříve známé díky výrobě piva, rukavic a lan.
 • Roskilde – staré hlavní město Dánska, poblíž Kodaně. Sídlo největší katedrály Dánska, Roskilde Domkirke a světově proslulé muzeum vikingských lodí.
 • Rønne – vstupní bod na zajímavý ostrov Bornholm s útulnými vesnicemi, mystickými kulatými kostely a velkolepou hradní zříceninou Hammershus
 • Silkeborg – hlavní město oblasti jezer. Podle mnoha Dánů je považováno za nejkrásněji dánskéměsto, obklopené lesy a jezery. Můžete se vydat na palubu nejstaršího parníku na světě, „Hjejlen“, a zhlídnout slavný pohled „Himmelbjerget“. Zajímavé historické muzeum se sbírkou 2500 let starých, přirozeně dochovaných bažinatých mumií, světově známý „Tollundmanden“. Také známé muzeum umění s kolekcí současného umělce Asgera Jorna.
 • Skagen – nejnavštěvovanější město v Skandinávii, které je známé svými žlutými domy a zvláštním světlem, které z něj dělá rodné město mnoha slavných umělců v 19. století.
 • Sønderborg – objevte dánskou mentalitu ve městě se starým hradem nebo královským palácem Gråsten.

Dánsko: Hlavní údaje

Hlavní město: Kodaň (København)
Rozloha: 43 094 km² (130. na světě)
z toho 1,6 % vodní plochy
Nejvyšší bod: Møllehøj (170,86 m n. m.)
Časové pásmo: 1
Poloha: 56°0′ s. š., 10°0′ v. d.
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 5 608 784 (110. na světě, 1.7.2013)
Hustota zalidnění: 131 ob. / km² (80. na světě)
HDI: ▬ 0.923 (velmi vysoký) (4. na světě, 2014)
Jazyk: dánština
Náboženství: luteráni 85 %, katolíci, muslimové
Státní útvar
Státní zřízení: konstituční monarchie
Vznik: okolo 980 (sjednocení území Haraldem Modrozubým)
Hlava státu: Královna Markéta II. (Margrethe)
Předseda vlády: Lars Løkke Rasmussen
Měna: 1 Dánská koruna = 100 Øre (DKK)
HDP/obyv. (PPP): 46 624[1] USD (16. na světě, 2015)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1: 208 DNK DK
MPZ: DK
Telefonní předvolba: 45
Národní TLD: .dk

Tabulka zdroj: Wikipedie. org

Foto: Dánsko, pobřeží (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.