Malmö se rozkládá na jižním cípu Švédska. Bývalá dánská provincie Scania je v současné době třetí největší město Švédska. Žije v něm přes 300 tisíc obyvatel, s přilehlými algomeraceni asi 650 tisíc. Malmö je město přístavní a má pověst nejkosmopolitějšího místa v zemi. Malmö je známo bohatým kulturním životem a výtečným jídlům, včetně exotických. Do Malmö vede Öresundský most mezi Švédskem a Dánskem.

Malmö: Brána do jižního Švédska

Jižní Švédsko bývalo částí Dánského království a o tuto krajinu bylo svedeno mnoho krvavých bitev. Branou do jižního Švédska je kosmopolitní přístav Malmö s námořnickým muzeem se zpřístupněnou ponorkou a živoucím centrem města s atraktivními tržišti.

Co chtějí turisté vidět

Švédsko, Malmö

Turisticky atraktivní jsou především historické stavby z 16. století a rozsáhlé městské parky v centru.

Centrem Malmö je náměstí Stortorget s renesanční radnicí a gotickým kostelem sv. Petra. V okolních uličkách a na náměstí Lilla Torg je k vidění množství historických domů, propůjčujících středu města malebný ráz. Další atrakcí je hrad Malmöhus ze 16. století, v němž dnes sídlí muzeum s historickými a archeologickými exponáty.

 • Od roku 2000 je Malmö spojeno mostem s dánskou Kodaní.

Války přinesly samostatnost

Malmö bylo založeno v roce 1272 jako opevněný hanzovní přístav. Jednalo se o velmi lukrativní oblast. Malmö mělo postavení největšího tržního uzlu až do 16. století, kdy je zastínila rozrůstající se Kodaň. V roce 1658, v důsledku dlouhých let války, Dánsko postoupilo město Švédsku.

Öresundský most: Konec nudy v Malmö

Po průmyslové revoluci se Malmö rychle rozrostlo a sloužilo jako jedno z nejstarších a nejvíce industrializovaných měst Skandinávie. To vedlo i k tomu, že až do přelomu tisíciletí bylo mělo pověst „nudného dělnického města“, a to zejména v porovnání s jiným švédskými městy, v nichž pulzoval čilý kulturní život. Město ožilo především po otevření Öresundského mostu.

Zajímavosti Malmö

 • V srdci Malmö leží tři náměstí, nazvané:
  náměstí Gustava Adolfa (Gustav Adolfs torg),
  Velké náměstí (Stortorget),
  Malé náměstí (Lilla torg).
  Stortorget a Lilla Torg jsou přímo propojeny v jednom rohu a chodci pouze nákupní ulice je spojí s Gustavem Adolfs torg.
 •  V centru Velkého náměstí je socha krále Karla X. Gustava ze Švédska, který vyvedl město z dánského držení.
  Ozdobná radnice v Malmö (postavená v roce 1546) je na východní straně;
  v severozápadním rohu náměstí je Kockska Huseta, dům Jörga Kocka, německého přistěhovalce, který se stal starostou města a dosáhl bohatství jednoduše převzetím kontroly nad městskou mincovnou.
  V zimě se náměstí stává kluzištěm.
 • Malé náměstí je místem s různými restauracemi, které mají venkovní stoly kolem okraje náměstí.
 • Zámek Malmöhus: Nachází se západně od starého jádra města. Byl postaven v roce 1437 a sloužil jako vězení až do roku 1914. V současné době v je historické muzeum, muzeum umění, a terária.
 • Fiskehoddorna: Malý, tradiční rybí trh, leží nedaleko zámku.
 • Technologické muzeum: Nachází se západně od hradu. Největší část muzea je věnována dopravě, zejména letectví. Návštěvníci mohou procházet přes ponorku švédského U3 z roku 1943.
 • Slottsträdgården: Moderní park jižně od hradu. Návštěvníci mohou zhlédnout osm tematických zahrad a zelinářskou zahradu. Lze si koupit čerstvé výpěstky nebo navštívit kavárnu s dobrovolnickou obsluhou.
 • Turning Torso: Nejvyšší budova Švédska z roku 2005 (190 m). Moderní architektura, luxusní restaurace. Poblíž pobřežní promenáda, koupaliště a nejmodernější skateboardingový park v oblasti.
 • Möllevångstorget náměstí: O víkendu rušný trh na volném prostranství. Okolní čtvrť je plná levných asijských a středně východních obchodů, restaurací a obchodů s „alternativními“. Místo oblíbené pro nenáročná noční život: množství moderních barů, restaurací, nočních klubů, koncertních míst.
 • Gamla Väster: Jedná se o klidnou a sofistikovanou částí města s množstvím galerií, designových obchodů a restaurací. Jedna z nejstarších částí Malmö a je dobrým tipem pro ty, kteří chtějí vidět příklady nejstarší architektury města.
 • Davidshallstorg: Náměstí s designovými obchody, obchody s oblečením a restauracemi. Atmosféra zde je příjemná, velmi odlišná od atmosféry Möllevångstorget.
 • Kostel svatého Petra: Petri kyrka je nejstarším kostelem města (ze 14. století), zatímco Johannes kyrka je pravděpodobně největší.
 • Moderna Museet Malmö (Muzeum moderního umění)

Foto: Švédsko, Malmö (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.