Když byl v červnu roku 1968 poblíž továrny na stavebnici Lego v dánském Billundu otevřen zábavní park Legoland,  stal se jedním z nejatraktivnějších turistických magnetů Dánska. Po pádu komunismu se legendární stavebnice Lego začala konečně dovážet i k nám, do běžných hračkářství. A pro mnohé tehdejší české děti byl výlet do Legolandu první zahraniční cestou na západ od našich hranic. Léta plynula, zábavy dětí se změnily. Ale jejich rodiče nezapomněli a při cestě do Dánska podlehnou nostalgii do Legolandu se vrátí se svými ratolestmi.

Lego, atribut Dánska

Stavebnice Lego baví a učí děti už od druhé poloviny minulého století.  Stále patří k oblíbeným hračkám na celém světě, třebaže ji o primát připravily hry počítačové. Legoland v dánském Billundu ale stále zůstává atributem Dánska.

Lego: Jak to všecno začalo

Dánský truhlář Ole Kirk Christiansen vyráběl ve třicátých letech minulého století stavebnicové kostky ze dřeva. V roce 1949 založil firmu Lego a začal pracovat s plastem. Vždy zdůrazňoval, že jen to absolutně nejlepší je dost dobré pro děti.

Dánsko, Legoland

Název společnosti odvodil ze slov Leg Godt, což volně přeloženo v dánštině znamená „dobře si hraj“. Otcovy ideje rozvíjel i syn Godtfred Kirk Christiansen, zakladatel Legolandu.

Inspiroval se návštěvou zábavního parku Disneyland v USA. Jeho původní představa byla taková, že provoz dětského areálu v Billundu obstará jedna manželská dvojice:

 1. žena bude prodávat vstupenky a jednoduché občerstvení jako párky, limonádu, slané tyčinky,
 2. muž se postará o úpravu trávníku a čistotu chodníčků, případně zajistí opravy atrakcí.

Že se jeho představa změnila, je jasné. Legoland v Billundu, v němž je skoro vše vytvořeno z dílků Lega, se rozkládá na stovce hektarů a je tematicky rozdělen do několika oblastí:

 • Krajina pirátů,
 • Divoký západ,
 • Safari,
 • Minisvět,
 • Královský hrad,
 • pro nejmenší Duplo Land
 • a další.

Ihned po otevření v červnu 1968 se Legoland stal jedním z nejatraktivnějších turistických magnetů Dánska, zejména pro rodiny s dětmi.

Lego v totalitním Československu

V komunistickém Československu si mohly děti nechat o Legu jen zdát. Vlastně Lego ani neznaly. Prodávalo se velmi omezeně, a nebo v prodejnách Tuzexu. Ale kdo by utrácel bony za stavebnici? Ostatně, kdo Legu někdy v životě propadl, ví, že půvab stavebnice nespočívá v jedné sestavě, ale v možnosti vytvářet z něj cokoliv. A tomu jedna sestava nemůže stačit.

Marketingoví pracovníci firmy Lego se v sedmdesátých letech zbytečně snažili přiblížit zaměstnancům tehdejšího státního obchodu svoje know-how na podporu prodeje stavebnice v Československu. Čeští prodavači vůbec nechápali, proč by si měli lámat hlavu s tím, jak v regálech co nejlépe zviditelnit zboží, na které zákazníci stáli několikahodinové fronty a pak brali všechno bez výběru.

Součástí prezentace byl i dokumentární film o pestrobarevném zábavním parku, vybudovaném ze stavebnicových kostek lego poblíž vesnice Billund ve východním Jutsku (Ostjyllandu). Vše bylo marné.

Legoland, první setkání se Západem

Po pádu režimu se Lego stalo nejoblíbenější hračkou a cesty do Legolandu v Dánsku patřily v 90. letech k báječným odměnám pro děti – třeba za hezké vysvědčení. Není málo současných třicátníků, pro které byla návštěva Legolandu první cestou „na západ“.

Otevírací doba v Legolandu Billund

Otevírací doba v dánském Legolendu závisí na sezoně. Obecně je možno říct, že se park otevírá v 10 hodin dopoledne. Pro přesný údaj v konkrétní den je třeba nahlédnout na oficiální webové stránky zařízení v Billundu.

Legoland Billund, Nordmarksvej 9

+45 75 33 13 33

Cena vstupného

Také pro momentální cenu vstupného je dobré navštívit webové stránky Legolandu v Billundu.

 • Obecně platí, že cenově výhodnější je dvoudenní vstupenka.
 • S tím ovšem souvisí nutnost noclehu a upozornění, že na parkovišti u Legolandu se sice dá levněji zaparkovat, ale nesmí se tam nocovat (třeba v karavanu). Nocovat s karavanem je nutno v kempu.

Foto: Dánsko, Legoland (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.