Laponsko, země na nejzazším severu evropského kontinentu, oplývá různými přívlastky. Pro některé je zemí půlnočního slunce, pro jiné může být naopak zemí stálé tmy, domovem Santa Clause nebo poslední oázou klidu v Evropě. V každém případě je ovšem Laponsko země bez hranic.

Laponsko: Země bez hranic

Hranice Laponska nikdy neexistovaly a na jejich přesném vymezení se nemohou shodnout odborníci ani v současnosti.

 1. Pro některé je jižní hranicí Laponska severní polární kruh,
 2. pro jiné zase obvod obdělávané půdy.
 3. Nejlogičtější je zřejmě tvrzení etnografů, podle nichž je Laponsko územím, kde žijí jeho původní obyvatelé Laponci.

Tato jednotná oblast se dnes nachází rozdělena do území čtyř států zasahujících na sever Skandinávského poloostrova a poloostrova Kola. Laponsko najdeme tedy na severu Norska, Švédska, Finska i Ruska.

Polární dny a polární noci

Finsko, Laponsko

Léto v Laponsku začíná v květnu, kdy poměrně rychle zmizí sníh a led, a končí záhy, už v září, kdy přicházejí první ranní mrazíky.

Co ovšem dělá zdejší kraj tak atraktivním, jsou polární dny a noci, plné kouzla a severských mýtů. A ty byly ponuré a drsné, jako dlouhé dny bez slunce a věčný vítr, fičící ze všech stran.

 • Proto prý mají laponské čepice čtyři rohy a v každém z nich je prý vítr z jedné světové trany.

Laponské radovánky

Laponsko má svůj půvab ve všech ročních obdobích. Stejně jako zima, i jaro a léto mají své atrakce.

 • Psí a sobí spřežení. Tou zimní jsou jistě jízdy se sobím spřežením nebo putování na saních tažených polárními psy plemene husky. Zatímco psi, větvičkovitě připřažení po stranách silného lana, ubíhají zběsile velkým tempem, trojice za sebou zapřažených sobů míří k cíli rozvážně.
 • Jízda na sněžném skútru. K typickým radovánkám na polárních pláních patří i projížďky na sněžném skútru. Jízda po zamrzlých jezerech, na ledu v mořském zálivu či po proudu řek je něčím tak nádherným, že lze tomuto sportu propadnout jako každé jiné vášni.
 • Výlet ledoborcem. Součástí nabídek, které předkládají finské cestovní kanceláře, jsou výlety na ledoborci. Po zamrzlém moři turisté vyjedou nejdřív na vzdálenost dvaceti kilometrů na ledoborci. Po krátkém osvěžení a občerstvení v jeho kajutách se turisté převlečou do speciálních obleků a spustí se do mořské vody k malé koupeli a plaveckým zážitkům.
 • Polární safari. V zimě turisty láká polární safari s lyžováním, jízdou na skútrech nebo se sobími a psími spřeženími.
 • Rýžování zlata. Laponsko v 19. a 20. století prožilo zlatou horečku, podobnou té na druhé straně severního pólu, na Aljašce. Ostatně zlato se v Laponsku pro zábavu rýžuje v krátkém létě dodnes – jako turistická atrakce.
 • Laponský rybolov. Turisty velmi žádané jsou rybářské výlety nebo zájezdy.

Sruby k přespání

V Laponsku nachází turista ve vzdálenostech půldenního až jednodenního pochodu skromnou chatku, v níž lze bezplatně přespat. Tyto sroubky poslouží stejně dobře v létě pěšímu poutníkovi jako v zimě běžkaři.

 • Podmínkou přenocování je pouze úklid chatky a příprava dřeva pro další turisty.

Laponsko: Tradiční jídlo, pití suvenýry

 • Na vyjížďkách mohou turisté v některé z nedalekých jurt ochutnat sobí maso nebo na řeřavém dřevěném uhlí upečeného lososa.
 • K tomu se popíjí horký čaj ochucený výluhem ze sušených plodů, jichž má polární příroda nespočet. Zvláště dobré jsou z nich i likéry.
 • Na jídelníčku v Laponsku vůbec dominuje sobí maso, které, když se správně udělá, je křehké a podává se s různými pikantními omáčkami.
 • V jurtách nabízejí Laponci i různé suvenýry, vyrobené často z nezvyklých přírodních materiálů. Například jedním z nejvzácnějších kamenů zdobících prsteny, náhrdelníky a náramky, je temný spektrolit, který svými tyrkysovými odlesky dává nerostu zvláštní kouzlo.
 • Je vhodné si nakoupit třeba sobí kůže právě zde: výrobky jsou kvalitnější a většinou levnější než v marketech

Foto: Finsko, Laponsko (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.