Norsko je doslova „zemí zaslíbenou“ pro turisty, kteří se neradi váží k jednomu místu a jsou vybaveni k ubytování v kempech nebo chtějí tábořit či bivakovat i jen tam, kam je nohy zanesou. Norsko je země velmi vstřícná ke kempování a táboření. Ve volné přírodě to lze dokonce zdarma – a to legálně, protože i tento způsob nocování má svou administrativní úpravu. Stačí ji jen dodržet.

Norsko fandí kempování

V norských kempech, kterých je v zemi dost a jsou dobře zaneseny v různých mapkách a vyhledávačích (i českých), se mohou ubytovat motoristé, vlastníci karavanů, pěší turisté ve vlastních stanech, a někdy i příchozí bez žádného vybavení, kteří si mohou pronajmout pohodlnou chatku (to není všude, ale není problém takový kemp vyhledat. Vhodné hlavně pro rodinu nebo skupinu, které nevadí společné ubytování, protože se platí za chatku, ne už za osoby v ní).

Až na poslední případ obvykle není třeba bukovat si pobyt v kempu předem.

  • Když mají turisté vůz, budou platit za auto a stan, jinak jen za stan. Není žádnou výjimkou, že k ceně není dál připočítáván počet osob ve stanu.
  • Oficiální kempy jsou dobře vybaveny. Použití sprchy s teplou vodou je někdy v ceně, jindy se platí žetony koupenými v recepci.
  • Poplatky za služby jsou různé. Záleží na lokalitě, vybavenosti kempu nebo podle sezony. Není problém zjistit ceny už z domu – prostřednictvím internetu.

 

Kurz koruny norské a české koruny (říjen 2017)
1NOK = 2.768Kč

 

Vyhledat předem kemp v Norsku se vyplatí. Ušetří se tím čas a případné bloudění. Je mnoho internetových stránek věnovaných kempingu v Norsku. Tam jsou uvedeny i aktuální ceny. Další pomoc je možno hledat v informačních turistických centrech.

V Norsku je pro všechny dost místa

Léto bývá často spojováno s cestováním, s poznáváním nových zemí, odlišných kultur a zvyklostí. V Norsku je pro všechny obyvatele dost místa, neboť na rozloze čtyřnásobně větší než je Česká republika žije asi tolik obyvatel jako na Moravě a ve Slezsku dohromady. Hustota zalidnění je proto téměř desetkrát nižší než u nás. Asi proto jsou si v Norsku lidé vzácnější a k sobě korektnější a méně konfliktní. Pobýt zde deset dní a nesetkat se s nikým, kdo by vás chtěl ošidit, okrást či podvést, je asi zcela normální a běžné.

Táboření a bivakování ve volné přírodě

Kdo se pohybuje mimo civilizaci a má potřebné turistické vybavení, může klidně tábořit nebo bivakovat ve volné přírodě. Naprostou kuriozitou je, že v Norsku lze postavit stan nebo bivakovat i ve volné přírodě nebo na soukromém pozemku (není-li oplocen nebo zemědělsky využíván). Je to zakotveno v zákonu o volném pohybu a platí nejen pro Nory. Předpokládá se, že:

  • stan nebo bivak bude alespoň sto padesát metrů od obytných budov (pokud možno z dohledu),
  • že nocležník nebude nikoho rušit
  • a místo opustí v takovém stavu, jaký byl před jeho příchodem.
  • Na jednom místě se nesmí tábořit déle než dvě noci.
  • Je přísně zakázáno rozdělávání otevřeného ohně, použití turistických vařičů je však možné.

Jestliže se poblíž místa pohybuje majitel, je vhodné formálně jej o možnost utábořit se u něj požádat. Někde na opuštěných místech to třeba není a nikomu to nevadí.

S čím je možno se setkat

Jen v některých místech se mohou objevit cedule zakazující táboření. To bývá v exponovaných lokalitách. V těch ale zase není problém najít oficiální kemp. Na pozemcích bezprostředně sousedících s dálnicí E6 bývá zakázáno tábořit z bezpečnostních důvodů. I v tomto případě je zákaz sdělován prostřednictvím cedulí.

  • A naopak: některá soukromá a nehlídaná místa bývají vybavena třeba toaletami a zdrojem vody. Je to taková prevence laskavých majitelů, aby uchránili pozemek před „organickými zbytky“ a hygienickým papírem.

Ilustrační foto: pixabay.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.