Kdo chce poznat Island pěšky, měl by se připravit na táboření v kempech nebo volné přírodě. Ani na těch nejkrásnějších místech ostrova totiž zpravidla nejsou žádné hotely, a když ano, pak velmi drahé. Na Islandu je přibližně 125 kempů otevřených obvykle pouze v období červen-srpen. Ceny za ubytování se liší podle vybavenosti kempu a podle lokality, kde se nachází.

Možnosti ubytování ne Islandu

Při návštěvách islandského vnitrozemí se musí turista vypořádat s nutností přespání v jednoduchých kempech, což znamená mít vlastní dobré kempingové vybavení.

 • Po Islandu jsou také místy zřízeny mládežnické hostely  “ farfuglaheimili“, avšak mnohdy je nutná rezervace.
 • Turisté mají rovněž k dispozici výhradně samoobslužné chaty, vybavené velmi kvalitními kuchyňkami. Pouze na některých chatách bývá přes léto správce.
 • Často je možno ubytovat se v zemědělských usedlostech.
 • Hotely, především v hlavním městě Reykjavíku, bývají v sezoně plně obsazené a bez předchozí rezervace se v nich náhodný turista neubytuje. Navíc jsou, a to nejen českým měřítkem, velmi drahé.  
 • Ne málo islandských majitelů nemovitostí nabízí ubytování v soukromíB&B, nocleh se snídaní, včetně hygienického zázemí. Adresy lze získat v informačních centrech.
 • Jinou možností jsou malé horské chaty „saeluhús“, zejména v oblastech Landmannalaugar a Thórsmörk. Nijak levné nejsou, orientačně asi 7000 na jednu noc bez snídaně.
 • Na Islandu lze volně tábořit nebo bivakovat kdekoliv mimo zemědělsky využívané plochy (k těm se počítají i jakkoliv udržované a oplocené pastviny). Pokud je místo v dohledu a okruhu nějakého statku, je nanejvýš vhodné požádat o svolení majitele pozemku.

Kempy na Islandu

Téměř všechny z asi 125 islandských kempů jsou turistům k dispozici jen v hlavní sezoně, což je od června do srpna, jen některé jsou otevřeny ještě počátkem září.

Kempovné se platí na osobu a je třeba počítat s částkou od 1000 do 1500 ISK. Záleží na lokalitě (v národních parcích horní hranice) a vybavenosti kempu. Některé kempy jsou zdarma – jedná se o zařízení obecní a bývají v odlehlejších místech ostrova.

Vybavenost kempů

Kempy bývají vybaveny sprchami – zdarma, za poplatek nebo v ceně kempovného. V každé obci se ale obvykle nachází i nějaké geotermální koupaliště, tak turisté mnohdy hledají odpočinek a očistu v něm – zadarmo.

 • I průměrně vybavená kempy mají kuchyňku s vařičem. Lépe vybavené kempy poskytují pračky se sušičkou, což je při blátivém charakteru islandského terénu mnohdy velmi potřebná pomoc. Využití těchto spotřebičů se platí, prací prášek musí mít uživatel vlastní.

Camping Card se opravdu vyplatí

Výhodné je zakoupit si kempingovou kartu, Camping Card. Je určena pro dva lidi a lze se s ní ubytovat ve víc než čtyřech desítkách kempů, přičemž ubytovaní platí už jen symbolické městské poplatky (známe i od nás).

 • Karta má roční roční platnost a je možno využít ji na 28 nocí.
 • Karta stojí 110 euro, takže je finančně velmi výhodná (cena se může změnit).
 • Dá se pořídit ve všech kempech zařazených do řetězce, ale pro jistotu se doporučují velké kempy v oblasti Reykjavíku – tam jsou recepce zcela jistě, jinde být nemusejí.
 • Ke kartě zákazník dostane i mapku ostatních zařízení s informacemi o jejich vybavenosti.
 • Kartu je možno koupit si i on-line. Z Islandu je pak zaslána poštou.

Vlastní potraviny

Na Island se smějí dovážet potraviny v maximálním množství tří kilogramy na osobu, doporučuje se proto v případě individuálního putování po ostrově s sebou vzít dehydrovanou stravu (například polévky v prášku).

Island není členem EU, ale je součásti Schengenského prostoru.

Celní a devizové předpisy

Na Islandě existují přísné kontroly dovozu alkoholických nápojů.
Je dovolen bezcelně dovézt:
1 litr lihovin a 0,75 litru vína a 3 litry piva nebo
1 litr lihovin a 6 litrů piva nebo
3 litry vína a 6 litrů piva nebo
1,5 litru vína a 12 litrů piva nebo
18 litrů piva na osobu starší 20 let,
dále pak dovoz 200 kusů cigaret (nebo 250 g tabáku) na osobu starší 18 let.

 • Je možno dovézt maximálně 3 kg potravin v ceně do 25.000 ISK,
 • je zakázán dovoz masa a masných výrobků (s výjimkou zcela uvařených),
 • nevařeného mléka
 • a nevařených vajec.

Zdroj: MZV ČR

Ilustrační foto: pixabay.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.