Když zahraniční turisté volí leteckou cestu na Island, přistávají na mezinárodním letišti Keflavík. Do Keflavíku lze ovšem připlout i lodí, protože Keflavík, ležící na poloostrově Reykjanes, je městem přístavním. Žije v něm něco přes osm tisíc obyvatel. S trochou nadsázky lze říct, že se Keflavík nalézá v „těsném sousedství“ hlavního města. Protože od Reykjavíku jej dělí asi padesát kilometrů, což je na islandské poměry vzdálenost velmi malá.

Keflavík, to je především mezinárodní letiště

Hned u mezinárodního letiště Keflavíku se rozkládá jedno z největších termálních polí, kde z puklin v zemi stoupá horká pára. Jedna z nejslavnějších aktivních lokalit je kolem Gejzíru na západě ostrova. Sám pramen, který dal název všem ostatním podobným ve světě, už sice vodu do vzduchu nevystřikuje, ovšem každých zhruba pět minut vyletí z útrob země do výšky voda z menšího Strokkuru.

Samotné město je malé, takže na poznávací procházku se turista může vydat pěšky. Doprava mezi letištěm a městem Reykjavikem je možná pouze po silnici – je to asi 50 kilometrů. Jedná se o rychlostní dvouproudovou dálnici. Autobusy z letiště a k letišti mají jízdní řád přizpůsobený příletům a odletům letadel.

Cesta z letiště na autobusový terminál v Reykjavíku trvá asi 45 minut. Kdo potřebuje v cestě pokračovat vnitrostátní leteckou linkou, přestoupí na autobusovém nádraží na autobus, který ho zaveze k druhému reykjavíckému letišti.

Výlet za velrybami

Z přístavu v Keflaviku vyplouvají turistické lidi, které vozí zájemce za velrybami. Tyto prohlídky obvykle trvají asi tři hodiny. Zájemci vidí delfíny a když mají štěstí, tak i velryby.

 • Keflavík je poměrně deštivý, má mírnější teploty než Reykjavík. Průměrný roční úhrn srážek je 1215 mm, v Reykjavíku pouze 779 mm. Denní teplota je v zimě 2 °Celsia, letní 12 °Celsia. Noční v zimě -1 °C, letní 8 °Celsia.

Co láká turisty

 • Na konci srpna se v Keflaviku koná festival světla.
 • Z města vycházejí četné pěší stezky, včetně kamenné stezky podél vody, která po několika kilometrech kolem hnízdišť mořských ptáků míří k majáku.
 • Zřejmě každý, kdo byl pár dní na Islandu, zná Modrou lagunu, nejslavnější koupaliště na ostrově. Je kousek od silnice mezi Reykjavíkem (hlavní město) a Keflavíkem (mezinárodní letiště), takže se tam mnozí z návštěvníků zajedou vykoupat po příletu i před odletem, neboť – ač voda v laguně páchne sírou – „kudy teče, tudy léčí.“
 • Keflavik má jedinečné historické muzeum Vikingů, Vikingský svět.

Co je dobré znát a vědět

Island je součástí Schengenského prostoru, ale není členem EU.

Při pobytu do tří měsíců není přihlašovací povinnost. Při pobytu delším než tři měsíce je nutná registrace na příslušném úřadě státní správy. Informace lze získat na www.utl.is

 • Telefon: +354/5117 011
 • Nouzová linka: +354/8933 977
 • E-mail: reykjavik@honorary.mzv.cz
 • Vedoucí úřadu: Őgmundur Skarphédinsson, honorární konzul
 • Konzulární působnost: pro Islandskou republiku
 • Časový posun   -2 hod v době letního času, -1 hod v době zimního času
 • Provozní hodiny úřadu po – pá 9.00 – 17.00 hodin
 • Poznámka: Diplomatickou a konzulární působnost pro Islandskou republiku má ZÚ Oslo.

Foto: Hřbitov a kostel  v Keflavíku (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.