Finsko leží na severu Evropy mezi Botnickým a Finským zálivem Baltského moře. Co do rozlohy je Finsko pátou největší zemí v Evropě (338 145 kilometrů čtverečních). Je více než čtyřikrát tak velké jako Česká republika, ale má poloviční počet obyvatel (5,4 milionů).  Finsko se pro české turisty stalo poměrně populární destinací, a to nejen pro rybáře. Doporučovanou dobou k návštěvě Finska je léto.

Ve Finsku je je teplo, ale jen po krátkou dobu

Sever Finska náleží k tak zvaným arktickým regionům. Díky Golfskému proudu se však jeho přírodní podmínky od ostatních arktických zemí liší. Podnebí je subarktické až mírné, s charakteristickým kontrastem mezi dnem a nocí, studeným a teplým obdobím.

V době krátkého léta lze plavat v jezerech, chytat ryby nebo jezdit na kánoi. Během nejteplejších týdnů, pozdě v noci nebo brzy ráno, když je teplota vzduchu nižší než voda, je koupání příjemné. Většina měst má plavecké bazény s mírně teplejší vodou, v létě však jsou často uzavřeny.

 • Rybářské povolení, pokud je potřeba, lze snadno zakoupit u jakéhokoli R-Kioski.

Jezero tisíce ostrovů

Největším jezerem Finské jezerní plošiny, přezdívané též jako „jezero tisíce ostrovů“, je Saimaa (1400 km2). Kdysi bylo součástí Baltického moře, proto je domovem i některých mořských druhů. V jezeře žije například velmi ohrožený poddruh tuleně kroužkového saimaaského, jehož populace tu čítá asi 250 jedinců.

Město břehu jezera Vesijärvi

Dalším zajímavým místem Finské jezerní plošiny je moderní město Lahti. Leží v její jižní oblasti, na břehu jezera Vesijärvi. Původní malá jezerní vesnice vyrostla po 2. světové válce ve velké průmyslové město, které je známé jako největší středisko zimních sportů ve Finsku.Nachízejí se zde kvalitní tratě pro běžky a sjezdovky a tři skokanské můstky (64 m, 90 m, 114 m). Nejvyšší z nich slouží v létě jako rozhledna s úžasnými pohledy do okolí.

 • Jinak Finsko není rájem adrenalinových zimních sportů. Tradiční finská zábava je běh na lyžích víceméně plochým terénem.

Nejkrásnější hrad ve Finsku

Turisticky nejoblíbenějším místem jezera Saimaa je pitoreskní městečko Savonlinna (30 tisíc obyvatel) se středověkým hradem Olavinlinna, označovaným za nejkrásnější ve Finsku. Hrad byl vybudován jako obranná pevnost na skalnatém ostrůvku v roce 1475. Dříve byl svědkem urputných bojů mezi Švédy a Rusy, dnes je proslulý letním operním festivalem.

Památky v Turku

Nejvýznamnější historické památky jsou v Turku, vybudovaném při ústí řeky Aurojaki. Bývalo hlavním městem Finska do roku 1812. Hrad ze třináctého století připomíná slavnou středověkou minulost a katedrálu Finové považují za národní chrám. Kostel byl vysvěcen v roce 1300 při ukládání ostatků sv. Jindřicha, prvního finského biskupa. Ve městě je finská a švédská univerzita, založená roku 1640, divadlo a mnoho muzeí. Městská část s dřevěnými domky, která odolala požáru v roce 1827, je přeměněna v Muzeum řemesel Luostarinmäki. 

Polární záře

Pozorování tajemných světelných úkazů na obloze mají v plánu mnozí návštěvníci Finska, ale není to tak častý jev, jak si představují.  Během léta je světlo po celý den a polární záře se stává neviditelnou. Na jihu je zřídka vidět. Nejlepším místem, kde lze polární záři pozorovat, je v zimě na dalekém severu, kdy je pravděpodobnost výskytu více než 50procentní. Kolem 22.30 hodin, pokud je obloha jasná.  Lyžařské středisko Saariselkä , snadno přístupné letadlem, je zvláště populárním místem mezi „lovci aurory“.

 

Festivaly za bílých nocích

Finské bílé noci jsou jako stvořeny pro nejrůznější festivaly a kulturní události. Každoročně se po celém Finsku pořádá mnoho akcí, často s účastí špičkových umělců z celého světa. Dlouholetou tradici má největší evropský jazzový festival Pori Jazz (10. až 18. července 1999) nebo festival rockové hudby Ruisrock v Turku. Mezinárodní věhlas získaly Operní slavnosti ve východofinském městečku Savonlinna. Každé léto se v hledišti místního středověkého hradu Olavinlinna vystřídá přes sto tisíc milovníků opery.

Další zajímavosti ve Finsku

 • Návštěva Helsinek, ideálně v teplém a slunečním letním dni
 • Suomenlinna Sea Fortress, 15 minut jízdy trajektem z centra Helsinek. Světové dědictví UNESCO.
 • Keramika z oblasti  malebných dřevěných domů Porvoa, druhého nejstaršího města Finska
 • Výlet do  východního Finska, oblasti s asi 60 000 jezer s podobným počtem ostrovů, které zase mají vlastní jezera .
 • Hämeenlinna, nejstarší hrad v Finsku. Postaven v 13. století.
 • Relaxace v některé finské sauně. Sauna provází Finy prakticky od dětství. Je pro ně stejně přirozená jako řeč. Odhaduje se, že ve Finsku existuje kolem milionu šesti set tisíc saun, což v průměru představuje jednu saunu na tři obyvatele. Nejsou luxusem, nýbrž nezbytnou součástí životního stylu.
 • Výlet ledoborcem.
 • Největší sněhový hrad na světě v Kemi
 • Sáňkovat na Saariselkä – kilometr douhé sáňkařčské dráze pro veřejnost.
 • Jízda na historické dřevěné horské dráze „Linnanmäki“ (Helsinki). Na rozdíl od moderních konstrukcí zachovává jen gravitace na trati a vyžaduje, aby řidič ovládal brzdy.

Ilustrační foto: pixabay.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.