Faerské ostrovy nejsou v Česku nijak neznámé. Ovšem do řeči se dostávají spíš při hodnocení výsledků mezinárodních fotbalových utkání, než při plánování rodinné dovolené. Faerské ostrovy mají návštěvníkům co nabídnout: od starobylých památek, přes nezvykle krásnou přírodu až k moderní současnosti. Faerské ostrovy patří administrativně k Dánsku. Ale jsou „své“osobité, nezaměnitelné.

Faerské ostrovy jsou „ostrovy ovčí“

Faerské ostrovy nepatří k místům, kam by lidé z České republiky běžně jezdili na dovolenou. Ale znají je cestovatelé na vzdálenější Island. Faerské ostrovy často bývají plánovanou zastávkou při cestě do „ledové země“.

Faerské ostrovy, Dánsko

Faerské ostrovy se z výšky jeví jako bujně zelené, občas přerušené hnědí skalních teras, se stužkami vodopádu.

 • Zdejší říčky rájem sportovních rybářů
 • a louky domovem ovcí, kterých na ostrovech žije víc než lidí.

Vždyť také název souostroví znamená v překladu Ovčí ostrovy. Navštívit Faerské ostrovy je dobrým tipem na poznání „tak trochu jiné Evropy“.

 • Hlavními ostrovy jsou Streymoy a Eysturoy.
 • Faerské ostrovy mají poměrně vlhké a větrné podnebí.
 • Silnice jsou na ostrovech jsou perfektní, jen trochu úzké. Zdejšímu provozu však stačí.
 • Důkazem někdejší prosperity je i množství tunelů, které v členitém horském terénu zkracují automobilistům cestu a šetří krajinu

Faerské ostrovy: Dánské, ale autonomní

V 11. století byly Faerské ostrovy s rozlohou 1399 km2 součástí Norska a spolu s ním se v roce 1397 dostaly pod dánskou nadvládu.

V roce 1948 si Faeřané na Dánsku pro svých 18 ostrovů vynutili autonomii. Mají vlastní vlajku i vládu, dokonce i měnu, která je však spíše věcí prestiže. Faerská koruna má totiž stejnou hodnotu jako dánská. Dánsko si ponechalo kontrolu jen nad obranou, zahraniční politikou a justicí.

Koncem 80. let 20. století se zdálo, že se 47 000 Faeřanů dočká úplné nezávislosti stejně jako v roce 1944 Island. Díky nízkým daním a zdánlivě nekonečným úvěrům z Dánska se Faeřané těšili z patrně nejvyšší životní úrovně na světě. Hlavní zdroj příjmů – rybolov a zpracování ryb – prodělávaly konjunkturu. Pak ale přišla katastrofa. V důsledku používání moderních technologií byly zásoby ryb v severním Atlantiku doslova vydrancovány. Místo 150 000 tun faerští rybáři najednou přivezli za rok jen 60 000 tun. Země zabředla do dluhů. Od Dánů musela půjčit 500 milionů dánských korun. Sen o nezávislosti se rozplynul.

Turistika? Ano, ale z rozvahou

V severní části ostrova Eysturoy se do výšky 882 metrů vypíná nejvyšší hora souostroví – Slaettaratindur. Vrchol tvoří malá náhorní plošina vyzdobená množstvím kamenných pyramid, které tu postavili na památku svého výstupu turisté. Strmé skalní srázy nebo několikasetmetrové útesy na mořském pobřeží tu nejsou vzácností. Pěší turisté by se do terénu neměli vydávat bez dobré mapy.

 • Na Faerských ostrovech jsou jen dva kempy, jeden z nich se však nachází pouhých 1500 metrů od centra Tórshavnu.
 • Divoké táboření na ostrovech je povoleno, není však možné postavit si stan v obci nebo na pastvině bez souhlasu vlastníka pozemku.

V krásném počasí je turistika na Faerských ostrovech pohodovou záležitostí, ale když padne mlha, je těžké se zorientovat a výlet se může změnit v nebezpečný hazard. Na túry do místních hor se vypraví asi jen opravdu vášniví turisté.

Výlety k ptačím skalám

Mnohem populárnější jsou výlety k ptačím skalám na severozápadním pobřeží ostrova Streymoy. Návštěvníci, kteří se sem plaví na nevelkých člunech z městečka Vestmanna, nemusejí vynaložit žádné fyzické úsilí. Ideální doba návštěvy je červen a první polovina července, protože pak doba hnízdění končí.

Skanzen a nedostavěná katedrála

Vesnička Saksun působí jako z pohádky. Malý skanzen, kostelík, hřbitov, sotva třicet stálých obyvatel a nad tím vším bílý vodopád. Dole jezero Pollur, jehož hladina se mění s přílivem a odlivem. Voda v něm však má jen kolem deseti stupňů.

Kirkjubour na jihu ostrova Streymoy, to je výlet do faerské historie. Ruiny nikdy nedostavěné gotické katedrály sv. Magnuse jsou nejzajímavější kulturní památku. Stavbu zahájil ve druhé polovině 13. století biskup Erland. Že byl lakomý a hrubě zacházel s dělníky na stavbě, vyhnali ho na stavbě přestali pracovat. V roce 1772 pak spadla z horských svahů na nedokončené dílo sněhová lavina, která zničila západní stěnu a točité schodiště vedoucí k nedokončené věži. Devět století starý roubený selský dům Roykstovan s drnovou střechou se stal muzeem Vikingů.

Faerské ostrovy

Souostroví v Atlantském oceánu mezi Shetlandskými ostrovy a Islandem. Prvně byly osídleny irskými mnichy po roce 700, o století později byly dobyty Vikingy. Od roku 1038 jsou součástí Norska a v jeho rámci od roku 1380 Dánska. Dánsku ostrovy zůstaly i po odtržení Norska v roce 1814. Od roku 1948 mají rozsáhlou vnitřní autonomii.

 • Oficiální název (originální): Fóroyar (Faeroerne)
 • Hlavní město: Tórshavn
 • Mezinárodní předvolba: +298
 • Kontinent: Evropa
 • Počet obyvatel: 49 117 (2016) Skupina Světové banky
 • Měny: Dánská koruna, Faerská koruna
 • Úřední jazyky: Dánština, Faerština

Foto: Faerské ostrovy, Dánsko (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.