Esbjerg je páté největší město Dánska. Žije v něm víc než sedmdesát dva tisíce obyvatel. Esbjerg leží na jihozápadě Dánska, na Jutském poloostrově. Je to důležitý přístav v Severním moři. Esbjerg nemá dlouhou historii, v současné podobě začal být stavěn až v roce 1868. V námořní dopravě má tento dánský přístav stále velmi důležité místo. Poloha u moře předurčuje rozvoj rybolovu, což je dalším ekonomickým činitelem. Esbjerg je rovněž významných dopravním uzlem.

Nejdřív přístav, potom město

Město Esbjerg vyrostlo koncem 19. století kolem přístavu, který na břehu Severního moře začala v roce 1868 stavět dánská vláda. Už v roce 1874 spojila Esbjerg železnice s městy Fredericií a Vardou. Město Esbjerg  bylo v té době největším rybářským přístavem v Dánsku a přístav je stále hospodářskou hnací silou ve městě. Ekonomické prosperitě města napomohl také rozvoj rybolovu. V současné době mají v Esbjergu své pobočky nadnárodní petrochemické  a technologické korporace.

Esbjerg: Dopravní uzel

Dánsko, Esbjerg

Díky poloze je Esbjerg významným dopravním uzlem. Kromě velkého přístavu (po Aalborgu druhý největší v Dánsku) disponuje město i dvěma letišti.

 • Letiště Esbjerg je ve východní části města s místními autobusovými spoji. Létá se z něj do Aberdeenu a Stavanger, a také do Bergenu Norsku.
 • Letiště Billund je větší a je dobře propojeno se západním Dánskem. Nachází se asi hodinu jízdy od Esbjergu.
 • Železnice zabezpečuje spojení s Kodaní. Vlakové nádraží se nachází v centru města zajišťuje spojení s celým Dánskem i se zahraničím. Vlaky InterCity do hlavního města Kodaně  jezdí každou hodinu.
 • Z přístavu v Esbjerg vyplouvají pravidelné trajekty k ostrovu Fanø, do britského města Harwichu a sezonní linka do Tórshavnu na Faerských ostrovech. Autobus číslo 5 zajišťuje dopravu z přístavu k vlakovému nádraží. Kolem přístavu jsou nákupní zóny.
 • Expresní autobusy spojují Esbjerg s Aalborgem, Aarhusem a Sønderborgem a s dalšími městy v Dánsku.

Esbjerg: Procházka městem

Vzhledem k tomu, že městská oblast je poměrně malá, je možno obejít většinu zajímavých míst pěšky. Je však možno využít mšstský autobus – třeba na  na vzdálenější památky jako Rybářské a námořní muzeum v Hjertingu. 

 • Rybářské a námořní muzeum je největší institucí tohoto druhu v Dánsku.Je  zaměřeno na dánskou rybářskou a mořskou biologii, přílivové mokřady (Waddenské moře), pobřežní plavbu v západním Jutsku a pobřežní průmysl v Severním moři. Téma muzea  lze skutečně označit jako „lidé a moře“.
 • Asi hodinu jízdy od Esbjergu se nachází ve městě Billund „originál“ Legoland.
 • Zajímavá procházka je po jednom z parků v Esbjergu. V chráněné oblasti lze vidět divokou zvěř.
 • Na ostrově Fanø jsou příjemné pláže.
 • V městě mají sídlo některá pracoviště Univerzity jižního Dánska a Aalborské univerzity.
 • Od roku 1996 se zde každoročně v srpnu koná devítidenní open air hudební festival. Hlavní jevietě je postaveno na náměstí.
 • Esbjerg má několik vyhlášených obchodů na dvou hlavních nákupních ulic.
  Kongensgade je pěší nákupní ulice a má asi 150 specializovaných obchodů a restaurací.
  Torvegade, částečně pěší, rovněž stojí za návštěvu.
  Obě ulice se sbíhají přímo do hlavního náměstí ve městě.

Foto: Dánsko, Esbjerg (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.