Letiště Reykjavík (REK) v centru města Reykjavíku slouží pouze pro vnitrostátní lety a mezinárodní lety do Grónska a Faerských ostrovů. Pokud turista přilétá z jiné země, přistává na mezinárodním letišti Keflavík ( IATA : KEF , ICAO : BIKF ), které se nachází v blízkosti města Keflavíku na jihozápadním pobřeží země, přibližně 40 kilometrů od Reykjavíku. Samotné letiště je docela nudné – kdyby tam turista měl strávit delší dobu, měl by si přinést knihy nebo něco jiného na zábavu.

Přísnější kontroly, delší čas na letišti

Turisté musejí být připraveni na bezpečnostní prohlídku bezprostředně po příletu na Island, a to pokud přicházejí ze země mimo EHP nebo ze Švýcarska. Tyto kontroly se dějí před pasovou kontrolou, ale obvykle nejsou už žádné další prohlídky.

 • I když jsou turisté v tranzitu mezi Spojeným královstvím (nikoliv v schengenském prostoru) a Severní Amerikou, pracovníci letišť pravidelně posílají všechny pasažéry cestou pasové kontroly, aby zajistili, že všechna víza jsou v pořádku.

Bezcelní zóna

Island není v EU. To znamená, že cestující přijíždějící z jiných zemí než z Islandu, jejichž konečným cílem je Island , nebo kteří musí nechat znovu prověřit zavazadla, budou muset projít celními kontrolami  při vstupu bez ohledu na místo původu.

 • V zóně kontroly zavazadel se však nachází bezcelní obchod a při přepravě na evropskou pevninu v něm lze zakoupit produkty bez cla. Ceny mnoha produktů jsou mnohem levnější než v centru města Reykjavíku, zejména co se týká alkoholu a cigaret. Zároveň je ovšem třeba dbát na dovozní limity. Za nadlimitní boží se platí

Cesta z letiště

K letištnímu autobusu a autobusovému terminálu v Reykjavíku (45 minut, 4 000 ISK, od dubna 2016) jezdí autobusová  doprava z letiště (tzv. Airport Express a Flybus) . Mohou dopravit až do hotelu, ale za vyšší poplatek. Jedná se o nejpopulárnější možnosti, protože jezdí ke každému plánovanému letu z letiště (přílet a odlet).

Lety na Island

Nonstop lety s Islandair jsou za nejlepší cenu z USA a Kanady s odlety z New Yorku (JFK a Newark), Washingtonu, DC (Dulles), Bostonu, Philadelphie, Chicaga (O’Hare ), Toronta, Montrealu, Vancouver, Minneapolis / St. Paul , Orlanda, Tampy, Dallas – Fort Worth, Denveru, Seattlu, Edmontonu, Halifaxu a Anchorage .

Destinace mimo Island zahrnují většinu hlavních evropských měst (Amsterdam, Bergen, Birmingham, Brusel, Kodaň, Frankfurt, Glasgow, Helsinki, Londýn (Heathrow & Gatwick), Madrid , Manchester, Milán, Mnichov, Oslo, Paříž, Stockholm a Zürich (nově přidaná města Düsseldorf a Stavanger).

 • Některé destinace jsou sezónní.)
 • Na Islandu jsou někdy také zastávky na cestě do Evropy  (bez dalších letenek).

Společnost WOW Air

Společnost WOW Air je nová islandská nízkonákladová letecká společnost a druhým největším dopravcem v zemi od roku 2012, kdy získala konkurenční Island Express. Společnost WOW Air provozuje lety z KEF do 14 evropských destinací: Alicante , Amsterdam, Lyon, Salcburk, Curych, Paříž, Stuttgart, Düsseldorf, Berlín, Londýn, Vilnius, Varšava, Paříž, Milán, Dublin, Barcelon, Stockholm a Kodaň, do Bostonu, Chicago (O’Hare), Dallasu – Fort Worthu, Detroitu, Los Angeles, New Yorku (Newark), Pittsburghu, San Francisku a Washingtonu v USA a Torontu a Montrealu v Kanadě. Umožňují však zdarma pouze 5 kg za příruční zavazadla a musíte zaplatit váhu zavazadla navíc.

Letecké společnosti s lety na Island

 • Air Canada Rouge provozuje nepřetržitou sezónní službu mezi Torontem a Reykjavikem.
 • Společnost Delta Airlines provozuje sezónní, nonstop službu mezi New Yorkem (JFK) a Islandem.
 • EasyJet. Populární evropská nízkonákladová letecká společnost létají z Londýna Luton a Gatwick, Belfast, Bristol, Manchester, Edinburgh a Švýcarska, Basilej Mulhouse-Freiburg a Ženeva .
 • Germanwings má sezónní lety z Kolína nad Rýnem .
 • SAS nabízí přímé lety z Osla se spojením do Stockholmu a do zbytku Skandinávie.
 • Austrian Airlines nabízí v letních měsících (červen až srpen) nepřetržité lety z Vídně .
 • Atlantic Airways, vnitrostátní letecká společnost Faerských ostrovů nonstop lety z Faerských ostrovů na letiště REK v centru Reykjavíku a také spojení z evropských destinací, někdy za výhodné ceny.
 • Plánovaná služba pro Grónsko a Faerské ostrovy zajišťují společnosti Air Iceland  a Atlantic Airways.

Ilustrační foto: pixabay.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.