Vlajka dánska je tvořena bílý apoštolským (filipským) křížem položeným na rudém poli. Traduje se, že je první z vlajek, na kterých se tento symbol objevil. Červená a bílá barva se objevuje i na vlajce Grónska, variantu skandinávského kříže má také vlajka Faerských ostrovů. Dánská vlajka, Dannebrogen, s bílým filipským křížem na červeném pozadí, se doložitelně používala ve 14. století během křížových výprav a je považována za nejstarší trvale užívanou vlajku na světě.

Bílý kříž položený na rudém poli

Vlajku Dánska tvoří červené pole, přes které je položen bílý kříž. Této staré vlajce – používané nepřetržitě už od dob křižíckých výprav – Dánové říkají , dánské sukno, Dannebrog. Vypráví se, že krvavě rudý prapor s bílým křížem se objevil mezi vojsky dánského krále Waldemara II. dne 15. června 1219.*

Státní a vojenská vlajka Dánska

Prapor spadl s nebe pří bitvě u Lyndanisse na území dnešního Estonska. Jeho objevení si vojsko vysvětlovalo tak, že byly vyslyšeny modlitby biskupa Andree, který prosil boha o pomoc a sílu prohrávající armádě. Prapor vojáky vzpružil, Dánové bitvu vyhráli a prapor si už na věky věků ponechali.

  • *Proto se v Dánsku každoročně 15. června oslavuje den Dannebrogu.

Jiná verze legendy říká, že se prapor objevil jako dobré znamení ve vojenském ležení už v předvečer bitvy, kterou pak Dánové slavně vyhráli. Kdo nechce připustit, že by se Dánům v bitvě zpočátku nedařilo, vybere si legendu číslo dvě.

  • Skeptici jsou názoru, že prapor věnovla Dánům papež v době křižáckých výprav.

Dánská vlajka

Doloženo je, že se prapor (a vlajka) s bílým křížem položeným přes rudé pole používá jako symbol od 14. století.

  • Státní a vojenská vlajka Dánska je stejní, ale je zakončena volnými vidlicovými prameny (viz obrázek).
  • Dánská námořní vlajka je stejná jako vojenská, ale odstín červení je temnější.

Vlajky ostatních území Dánska

Vlajka Faerských ostrovů, které k Dánsku náležejí, je obdobná: na bílém poli je položený rudý skandinávský kříž modře lemovaný.

Vlajka Grónska jako by symbolizovala oddalování od Dánska: červený a bílý vodorovný pruh s dvojbarevným kotoučem v revesním vybarvení.

„Skandinávský kříž“

Apoštolský, filipský a ponejvíc skandinávský kříž. Jedná se latinský kříž položený na bok. Podle legendy byl svatý Filip-apoštol ukřižován v této pozici kříže. Filipský kříž se vyskytuje na 39 vlajkách států a zemí celého světa, tedy nejen na skandinávských.

Foto: Státní a vojenská vlajka Dánska (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.