Island patří právem k vysněným turistickým rájům. Letecké spojení s kontinentální Evropou je rychlé a pohodlné, avšak mnohé z cestovních kanceláří tam chtějí dopravit i autobus a s ním pak ostrov objet, takže volí dopravu lodní. Pro poznání Islandu je ideální automobil. Lze přepravit svůj vlastní, a nebo si jej vypůjčit v některé z četných půjčoven. Všeobecně se doporučují vozy s pohonem na všechna kola.

Na Island nejrychleji letadlem

Letadla mají na Islandu stejné postavení, jako v jiných zemích vlaky nebo autobusy. Jsou hlavním dopravním prostředkem pro vnitrostátní cestování.

 1. Letiště Reykjavík v centru města Reykjavíku (REK) slouží pouze pro vnitrostátní lety a mezinárodní lety do Grónska a na Faerské ostrovy.
 2. Pokud turista přilétá z jiného místa, bude přistávat na mezinárodním letišti Keflavík ( IATA : KEF , ICAO : BIKF ), které se nachází v blízkosti Keflavíku na jihozápadě země, přibližně 40 km od Reykjavíku.

Autem po Islandu

Auto při cestování po Islandu nabízí největší flexibilitu.

 • Mnohé agentury pronajímají vozidla. Ceny jsou vysoké, a to nejen naší optikou.
 • Trajekty umožňují jednotlivcům, aby s sebou převezli své vlastní auto.

Při uzavírání pojistky vozu je třeba dobře přečíst všechen text. Příslušenství, které se při nehodě rozpadá, je z pojistky vyloučeno (čelní sklo, pneumatiky, spodní část auta).

Každé auto se nehodí

K většině zajímavostí se sice turisté dostanou vozidly s pohonem na na dvě kola, ale zájemci o návštěvu méně přístupných míst jako je Landmannalaugar, budou potřebovat pohon všech kol a dlouhé zkušenosti s volantem, protože silnice jsou drsné a řeky se někdy musejí přebrodit. V některých místech je nejvhodnější nejezdit sám kvůli obtížným terénním a klimatickým podmínkám.

 • Pronájem čtyřkolového vozidla může vyžadovat rezervaci několik měsíců předem, protože tyto vozy jsou velmi žádané.
 • Kromě toho, pronájem automobilů na místě je téměř vždy dražší než rezervace předem.
 • Půjčovny aut – včetně těch na letištích, mají otevřeno nepřetržitě.

Jak jezdit na Islandu

 • Na Islandu je dispozici jen jedna hlavní silnice Route 1-Ring Road, která vede kolem celého ostrova. Cesta kolem ostrova je dlouhá 1500 kilometrů a sjízdná po celém obvodu je teprve od roku 1974.
 • Na Islandu se jezdí vpravo.
 • Světlomety a bezpečnostní pásy pro všechny cestující musí být vždy zapnuté.
 • Pohonné hmoty se kupují v samoobslužných stanicích. Stav v nádrži by měl řidič hlídat, protože stanice mohou být od sebe vzdáleny 100 až 200 kilometrů. 
 • Rychlost na islandských venkovských silnicích je:
  90 km/h na dlážděném povrchu
  a 80 km/h na štěrku,
  v městských oblastech je obecná rychlostní rychlost 50 km/h.
 • Rychlostní kamery jsou umístěny po celé zemi a pokuty mohou snadno dosáhnout 50 000 – 130 000 ISK.
 • Limit alkoholu je 0,05%, s minimální pokutou 70 000 ISK . Jízda v terénu je na Islandu nezákonná.
 • Na islandských silnicích neexistují žádné silniční poplatky, kromě tunelu Hvalfjardargong, který se nachází přibližně 30 km severně od Reykjavíku.

Většina horských komunikací je zavřená až do konce června, nebo dokonce déle kvůli mokrým a bahnitým podmínkám, které je činí zcela neprůchodnými. Když jsou tyto silnice otevřeny pro provoz, mnoho z nich může být určeno pouze pro vozidla s pohonem čtyř kol. Silnice vyžadující pohon všech čtyř kol (a případně sněhové pneumatiky) jsou čísla tras s předponou „F“, například F128.

Po Islandu autobusem a na kole

Překvapivě hustá a dobře propracovaná je na Islandu síť autobusových linek, což pěším turistům umožňuje volit i trasy s hodně od sebe vzdáleným výchozím a cílovým bodem.

 • Přes letní období lze využít i služeb turistických agentur, což představuje občas jedinou možnost, jak se dostat do některých oblastí ve vnitrozemí bez použití vlastního vozidla. Zakoupení okružního lístku na autobus nevychází o mnoho levněji než jednotlivé jízdy.
 • Oblíbeným turistickým prostředkem k poznávání ostrova bývá kolo. Žádá si to ovšem mimořádně fyzicky zdatné typy. Může se navíc stát, že člověk během několika týdnů strávených na kole uvidí méně, než kdyby cestoval pěšky ve vhodné kombinaci s autobusovými přejezdy. Cestování na kole se zde vyplatí jen v okolí hlavního města a v oblasti jezera Mývatn.
 • Autostop je vzhledem k minimální hustotě provozu dosti problematický.

Přísnější limity dovozu na Island

Island není v EU, ale je součástí Schengenského prostoru. Kontroly dovážených věcí jsou přísné, sankce tvrdé. Proto je víc než vhodné seznámit se s nimi před odjezdem na Island.

Informace Ministerstva zahraničí ČR

Existují přísné kontroly dovozu alkoholických nápojů.
Je dovolen bezcelně dovoz:
1 litr lihovin a 0,75 litru vína a 3 litrů piva nebo
1 litr lihovin a 6 litrů piva nebo
3 litry vína a 6 litrů piva nebo
1,5 litru vína a 12 litrů piva nebo
18 litrů piva na osobu starší 20 let,
dále pak dovoz 200 kusů cigaret (nebo 250 g tabáku) na osobu starší 18 let.

Je možno dovézt maximálně 3 kg potravin v ceně do 25.000 ISK, je zakázán dovoz masa a masných výrobků (s výjimkou zcela uvařených), nevařeného mléka a nevařených vajec.

 • Zvláštnímu povolení podléhá dovoz rostlin; bez potvrzení může cestující dovézt do 25 řezaných květin, do 2 kg cibulí či hlíz z Evropy v neporušeném obalu a až 3 pokojové rostliny v květináči z Evropy).
 • Je zakázán dovoz narkotik, drog, šňupacího tabáku.
 • Zvláštnímu povolení podléhá dovoz zbraní a munice, všech typů telekomunikačních zařízení (kromě 1 mobilního telefonu na osobu) a léků nad přiměřenou osobní potřebu (nesmějí přesáhnout spotřebu odpovídající 100 dnů).
 • Rybářské a lovecké náčiní použité mimo Island musí doprovázet osvědčení o dezinfekci.
 • Zvířata mohou být dovezena pouze se souhlasem islandské veterinární správy (MAST), více informací naleznete na www.mast.is.
 • V hotovosti lze bez omezení dovézt nebo vyvézt bankovky a mince v hodnotě max. 10.000 EUR. Vyšší částku je nutné přihlásit.
  Informace o celních a devizových předpisech jsou v angličtině na www.customs.is.

Ilustrační foto: pixabay.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.