Asi nikdo, kdo zavítá do oblasti fjordů v západním Norsku, nevynechá návštěvu Bergenu, druhého největšího norského města. Někdy je Bergen označován za hlavní turistickou atrakci země, co se týká děl vytvořených lidskou rukou. V Bergenu žije více než 252 tisíc obyvatel. Město leží na Bergenském poloostrově. Je obklopeno mořem a horami, které zajímavě propojují nížiny.

Bergen, brána do světa fjordů

Bergen, bývalá státní i obchodní metropole Norska, brána do světa fjordů a domov nejvýznamnějšího norského skladatele Edvarda Griega, je místem, které stojí za vidění.

Bergen, Norsko

Pokud chce návštěvník věnovat co nejvíc času tomu, co je v Norsku opravdu jedinečné, pak romě návštěvy bergenských muzeí a kostelů nevynechá prohlídku města na Bryggen, nábřeží se starými hansovními domy z počátku 18. století, které jsou zapsány do seznamu světových kulturních památek UNESCO. Za úzkými průčelími dřevěných domů se skrývají rozlehlé budovy s mnoha podloubími, dvorky, chodbami a zákoutími.

Někdejší přístavní sklady, obchody a dílny jsou využívány coby muzejní expozice nebo exkluzívní obchody a restaurace.

Rybí trh končí až odpoledne

Při návštěvě Bergenu nelze vynechat rybí trh v těsném sousedství Bryggenu. Rybí trh je pro vnitrozemce atrakcí. Lze tam ochutnat mořské produkty: krevety, lososy, kaviár, vdolečky z mletého rybího masa a mouky. Rybí trhy v Bergenu se koná až do pozdního odpoledne. Ve stáncích je množství zboží z produkce zpracovatelských podniků – skleničky s kaviárem a další mořské pochoutky uzené, sušené, v tubách i v plechovkách.

Nedaleko rybího trhu je turistické informační středisko, v němž jsou k mání plánky Bergenu, prospekty a brožury, z nichž lze načerpat informace a tipy, jak naložit s případným zbývajícím časem.

Kromě výletů lanovkou na některý ze dvou kopců nad městem můžete navštívit akvárium nebo třeba takovou pozoruhodnost jako je muzeum lepry.

Bergenská železnice: Výlet napříč pohořím

Technicky neobyčejná a pro turisty velmi přitažlivá je Bergenská železnice, která spojuje Bergen a Oslo a je známa i mimo Norsko. Od východu na západ překonává Skandinávské pohoří. Jednokolejná železniční trať vede krásnou horskou krajinou kolem ledovců a vodopádů.

Nápad spojit dvě největší norská města vznikl v roce 1871, do provozu byla trať uvedena v roce 1909. Sedmihodinová jízda po železnici je v současné době využívána hlavně jako turistická atrakce.

Bergen: Zajímavosti a památy města

 • Bergenské muzeum umění: Jedno z největších severských muzeí s exponáty od renesance po současnost.
 • Rybí trh
 • Fløibanen: Lanová dráha na Fløyen, plošinu v horském masivu severovýchodně od centra města, na které je z plošiny krásný výhled.
 • Nemocnice St. Jørgen (Muzeum malomocenství): Jedno z mála míst pro léčbu malomocenství, které bylo založeno v 18. století. Roku 1873 zde Armauer Hansen objevil bakterie způsobující tuto nemoc.
 • Bergen Aquarium (Akvariet i Bergen): 20 minut chůze od centra města nebo autobusová linka 11. Typický norský vodní život je dobře zdokumentován a je zde také ukázka tropických ryb a zvířat a žraločí nádrž s podvodním skleněným tunelem.
 • Statsraad Lehmkuhl: Výcviková plavba plachetnice postavená v roce 1914, jedna z nejlépe udržovaných druhu. Není-li na plavbě, kotví v přístavu. Pořádají se na ní týdenní plavby, ale je nutno objednat je předem, protože o ně velký zájem.
 • Kostel Panny Marie (Mariakirken): Kostel Panny Marie byl postaven v 12. století. Je to nejzachovalejší z tří městských středověkých kostelů. Nachází se v něm jeden z nejkrásnějších norských oltářů a jedinečná kazatelna.
 • Bergenhus: Pevnost, která byla koncem 11. Století královskou rezidencí. V turistickém centru je třeba předem se informovat na otevírací dobu. Areál pevnosti ale slouží jako městský park. Není nijak přeplněný a je to turisty i obyvateli oblíbené místo k piknikům a odpočinku. V parku je striktně zakázáno požívat alkohol.
 • Bryggen: Bývalý hansovní přístav, dřevěné domy zapsané na seznam UNESCO.
 • Bryggens musem: Po požáru v roce 1955 byly objeveny pozůstatky první osady na Bryggenu. Muzeum je postaveno na těchto 900 let starých základech dřevěných budov a poskytuje jedinečný pohled na historii architektury Bryggenu.
 • Hanseatic Museum: Hansovní muzeum představuje život v 17. Až v 19. Století v hansovním městě.
 • Muzeum Kulturhistorisk
 • Muzeum Naturhistorisk
 • Námořní muzeum: Toto tradiční námořní muzeum je uvnitř areálu univerzity v Bergenu. Výstavy námořní historie, lodní historie, vikingů, námořní války, námořní archeologie a další.

Víte, že…

 • … největší evropské naleziště zemního plynu, pojmenované po postavě z norské mytologie Troll, se nachází 80 kilometrů od Bergenu? Naleziště Troll bylo objeveno v roce 1979 a plošina na něm byla dána do provozu v květnu 1995. Je čtvrtou nejvyšší ručně vytvořenou konstrukcí na světě a vůbec největší, kterou je možné přemístit. Její celková výška je 472 metrů, váží 683 600 tun (bez zátěže) a stojí na čtyřech betonových nohách ukotvených v hloubce 303 metrů pod hladinou moře.
 • … tak zvané vikingské zlato je údajně utopeno u Hardangerfjordu, jižně od Bergenu? Starobylá severská sága vypráví, že v námořní bitvě roku 986 porazil v těchto místech normanský král Haakon vůdce Vikingů Bo Digreba. Ten převážel na jedné své lodi velký poklad, sestávající ze zlata a drahokamů, a dal jej raději naházet do moře, než aby se dostal do rukou vítězného nepřítele.

Foto: Bergen, Norso (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.