Alandy jsou autonomní provincie Finska, skládající se z 6554 ostrůvků. Podle ostrova Aland, Vodní země, bylo pojmenováno celé souostroví rozkládající se na ploše asi 180 krát 30 kilometrů.  Alandy mají vlastní vlajku i poštovní známky. Necelými 30 tisíci obyvateli je obydleno jen pouhých 60 ostrovů.

Alandy: Ostrovy bez kopců

Rovinatá pevnina Aland nemá kopce. Nejvyšší bod nepřesahuje 130 metrů. Je tu kolem 20 přístavů a také jedno opravdové město – Mariehamn, která má statut města hlavního.

Mladá metropole s 10 500 obyvately, dvěma přístavy, letištěm, dřevěnými severskými domky a známým muzeem mořeplavby má svou flotilu, která byla vždy proslulá. Metropole byla založena v roce 1861 a své jméno dala Marie, manželka cara Mikuláše II. Tehdy byly Alandy i Finsko součástí mocné ruské říše. Ve znaku mají čtyřstěžeň.

Alandy: zeměpisné údaje

Finsko, Alandy

Alandské ostrovy, kterých je přes 6500, tvoří autonomní finskou provincii u vstupu do Botnického zálivu.

  • Mají plochu 1505 km 2, 
  •  souostroví je pojmenováno po hlavním ostrově Aland, který měří 650 km 2 .
  • Žije na nich asi 30 tisíc obyvatel, kteří jsou z 95 % švédského původu.
  • Správním střediskem je město Mariehamn s 11,5 tisíci obyvateli.

Na Alandech se mluví švédsky, třebaže  Alandy patří k Finsku. Mají svou vlajku, parlament, značky na autech a poštovní známky.

Neutralita a demilitarizace navždy

Společnost národů rozhodla již 24. června 1921 otázku Alandských ostrovů, kdy jejich suverenita byla udělena Finsku za předpokladu, že do svého návrhu na autonomii zahrne některé důležité národnostní záruky a že ostrovy budou neutrální.

Obyvatelé Alandských ostrovů se chopili příležitosti, a tak dne 5. června 1922 se na svém prvním plenárním zasedání v Mariehamn sešel první provinční parlament. Tento den je uznáván jako Den samosprávy a slaví se v provincii a místních okresech.

Pozoruhodné je také to, že ostrovy mají zvláštní mezinárodní postavení vzhledem k vojenským a politickým záležitostem vyplývajícím z dohod, jejichž cílem byla „demilitarizace a neutralita Alandských ostrovů na věčné časy.“

Alandy v hledáčku zájmu filatelistů

 Alandy vydávají vlastní známky s označením Aland od 1. března 1984. Patří tedy k novým známkovým zemím. Došlo k tomu po roční diskusi, kdy finský prezident dne 2. února 1982 rozhodl o vydávání vlastních alandských známek.

  • Finská pošta vypracovala příslušné předpisy.
  • Známky se používají pouze na Alandech a ne ve Finsku.
  • Na známce z 28. 4. 1999 – „EUROPA“ je poprvé vedle nominální hodnoty ve finských markách (2,90) také uváděna hodnota v Euro (0,49 E).

Filatelisté sbírající Alandy se snaží sehnat nejen nové známky, celiny a celistvosti, ale také třeba při troše štěstí poštovní doklady z předznámkového období, zvláště pak razítka na starých finských známkách z poštovních úřadů například Mariehamn, Eckerö třeba i trojjazyčná.

Poštovních úřadů není na ostrovech mnoho a jejich počet se mění, ale je to kolem 18 až 21 míst – často jen o několika desítkách stavení. A tak se „sbírání Aland“ dá ve sbírce zpestřit těmito razítky na prošlých dopisech nebo dopisnicích.

  • Jsou také možnosti zpestření sbírek o meziarší, která jsou u většiny dříve vydaných emisí.
  • Na konci roku jsou také vydávány velmi pěkné vánoční nálepky-julmarky – tolik v severních zemích oblíbené jako dobročinné, používané zvláště k vánočním a novoročním přáním

Na Alandy za rybami

Souostroví Alandy s 6500 ostrovy je nejlepší oblastí pro milovníky mořského rybolovu. Dají se tu chytat všechny druhy mořských ryb, především štiky, ale čím dál více rybářů sem jezdí na mořské pstruhy a lososy, které je možné tu lovit celý rok. Pro rybáře tu mají připravené bydlení průvodce, čluny. Není to ale nic levného.

Foto: Alandy (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.