Město Akureyri je správním střediskem severního Islandu. Žije v něm asi osmnáct tisíc obyvatel, a tak je druhým největším islandským městem. Ve městě je nejenom velký přístav, botanická zahrada, ale také univerzita. S ostatními městy Islandu je spojeno okružní dálnicí, takže není problém se do města dostat. Z hlavního města Reykjavíku je Akureyri vzdáleno asi 250 kilometrů. Mnohými návštěvníky je označováno za nejzajímavější město Islandu.

Městečko s horami „za zády“

Akureyri je půvabné městečko. Mělo by se správně říci město, protože je pokládáno za druhé největší urbanistické centrum po Reykjavíku, od kterého je vzdáleno asi 250 kilometrů vzdušnou čarou. Také se mu někdy říká “hlavní město severu”.

Island, Akureyri

Akureyri je středisko hospodářského, společenského a kulturního života v severních částech Islandu. Po staletí se zde odvíjely čilé obchodní styky.

Mnozí návštěvníci Akureyri označují za nejzajímavější město celého ostrova. K jeho šarmu, vytvářenému okolním věncem hor a nejdelším fjordem v zemi, patří v současné době i množství moderních kulturních institucí – muzea, kina a divadlo.

Akureyri: Dobrá „základna“

Akureyri má také vnitrostátní letiště s lety do Reykjavíku. Město je velmi dobrým místem pro “turistickou základnu” na výlety různými směry. Fantastická je poloha města na konci Eyjafjörduru před pozadím strmých Granitových vrchů i v létě pokrytých sněhem. V zimě se sem jezdí lyžovat.

  • Podnebí Akureyri: Přesto že je vzdálené jen sto kilometrů od severního polárního kruhu, má Akureyri mírné klima.

Akureyri: Kam za poznáním a kulturou

  • Kostel: Od přístavu, v němž kotví několik malebných plavidel, je pěkný pohled na kostel. Dominuje městu od roku 1940. Uvnitř jsou barevná okna se scénami z islandských dějin a Kristova života. Centrální okno v oltářním prostoru je darem města Coventry. Je jednou z mála částí, která přežila bombardování ve druhé světové válce bez poškození. Zajímavé jsou také u stropu zavěšené modely lodí, což je pro Island typické.
  • Příznivé klima Akureyri dovoluje mít ve městě botanickou zahradu s dvěma tisíci druhy rostlin, domácími i cizokrajnými, jen tak pod širým nebem.
  • Akureyrská dramatická společnost (Leikfélag Akureyrar): Jediné profesionální divadlo na Islandu mimo Reykjavík.
  • Plavecký bazén Akureyri (Sundlaug Akureyrar): Dva bazény pro koupání, několik vířivek, tobogán a dětský bazén. V blízkosti centra města.
  • Hof:  Nový dům kultury v Akureyri, sídlo Symfonického orchestru severního Islandu. Pořýdají se zde různé kulturní pořady
  • Muzeum umění Akureyri: Malé muzeum umění. Zdarma

 

Výlet za velrybami

Severovýchodním směrem od Akureyri se nachází malebné přístavní městečko Húsavík (v překladu „Zátoka domků“), které bylo dříve významným velrybářským centrem.

  • Dnes zde lze nalézt ojedinělé muzeum věnované právě lovu velryb.
  • Ale nejen to – velryby můžete spatřit i na vlastní oči, pokud ovšem zaplatíte ne právě malý peníz za několikahodinový výlet lodí do oblasti, kde velryby žijí. Je to opravdu vzácná a zajímavá podívaná.

Foto: Island, Akureyri (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.